Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu
Aktualności
Oprowadzanie kuratorskie „Skarby Czarnego Lądu

Oprowadzanie kuratorskie „Skarby Czarnego Lądu” w Muzeum Ziemi Lubuskiej.   

(Kolejne oprowadzanie: ART DECO już 13.07. (niedziela) godz. 15.00

 Afrykańska Noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej 17 maja 2025 roku przyciągnęła tłumy zwiedzających. Tylko w tę jedną noc nasze Muzeum odwiedziło ponad 2200 osób. Sukces wydarzenia i aktualnej wystawy nie byłby możliwy bez współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie, które udostępniło nam wiele fascynujących eksponatów i które posiada największą afrykańską kolekcję w Polsce.

W Muzeum Ziemi Lubuskiej prezentujemy ponad 160 obiektów z blisko 30 państw, które wprowadzają w intrygujący świat kontynentu zachwycającego przyrodą, różnorodnością kultur i bogactwem tradycji. Na wystawie zobaczymy m.in. tkaniny, odzież, biżuteria, fotografie dokumentalne, rzemiosło artystyczne, rzeźby, instrumenty muzyczne, zabawki, a nawet broń.

Postanowiliśmy wykorzystać okazję i w wakacje poświęcić czarnemu lądowi więcej uwagi, organizując oprowadzania kuratorskie, pod tytułem „Skarby czarnego lądu”. Pierwsze spotkanie odbyło się 2 lipca i poświęcone było m.in.  afrykańskiej modzie, tkaninom i metodom ich wytwarzania.

Spotkanie poprowadziła Justyna Lubas-Wałęcka, współkuratorka wystawy (z Longinem Dzieżycem), która opowiadała m.in. o afrykańskim rzemiośle tekstylnym i tajemniczej symbolice znaków naszywanych na ubrania.

W Afryce wysoko cenioną gałęzią przemysłu jest tkactwo oraz przemysł tekstylny. Na wystawie zobaczymy tradycyjne ubiory kobiece i męskie, głównie z regionów państw Afryki Środkowej i Zachodniej, odzwierciedlające niektóre zwyczaje oraz mody. W tym zestawieniu na szczególną uwagę zasługuje np. tradycyjna kenijska kenga, czyli zdobiona bogatym haftem tunika mężczyzny z ludu Hausa oraz dekorowany oryginalnym tuareskim zdobieniem dres. Ten ostatni jest doskonałym przykładem przenikania lokalnego folkloru do współczesnej mody. Przykuwającym uwagę elementami są tradycyjnie barwione spódnice wykonane z materiałów jednodziałowych: brązowa tkanina błotna (bogolan) oraz ciemnobłękitna, nasycona esencją indygowca barwierskiego.

Goście pytali m.in. o to, jak często afrykańskie wzory i symbole wykorzystywane są w modzie tzw. Zachodu. Okazuje się, jest to zjawisko bardzo powszechne. Wielkie domy mody chętnie kopiują afrykańskie motywy, a nawet całe wzory, do swoich produktów – odzieży, obuwia, czy toreb, najczęściej nie płacąc ich twórcom. Przykładem kopiowania jest wyprodukowana w Indiach tradycyjna afrykańska chusta, znajdująca się na jednym z manekinów na wystawie.

Wystawę w Muzeum Ziemi Lubuskiej można jeszcze zobaczyć do końca wakacji.

Na następne oprowadzanie kuratorskie, tym razem poświęcone wystawie ART DECO, zapraszamy już 13 lipca o godzinie 16.00!