Wzajemne relacje Polski i Węgier sięgają początków naszych państw. Jeśli wierzyć legendom pierwsi władcy Bolesław Chrobry i Stefan Święty wspólnie uganiali się po lasach za zwierzyną, a św. Kinga w posagu małżeńskim wniosła pokłady soli w Wieliczce. Gdyby jednak odrzucić mitologiczne podania, a przytoczyć jedynie fakty historyczne, to na przestrzeni wieków odnajdziemy wiele śladów zażyłych stosunków Polaków i Węgrów. Racząc się doskonałym węgrzynem Polacy wspierali Madziarów w potyczkach z Turkami, a postać gen. Józefa Bema i jego bohaterskich czynów z okresu Wiosny Ludów zapisała się w annałach węgierskiej historii. W 1939 roku premier Węgier Pal Teleki odmówił udziału w agresji na na nasz kraj. Z kolei w 1956 roku Polacy stanęli solidarnie po stronie Węgrów, gdy ich ojczyzna przeżywała dramatyczne chwile, oddając tysiące litrów krwi na pomoc walczącym Węgrom. Ta braterska przyjaźń trwa do dziś, a symbolem znakomicie ukształtowanych relacji jest niezwykle trafne powiedzenie: Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki.
Pod tym właśnie hasłem odbędzie się konkurs wiedzy o Węgrzech. Uczestnicy zabawy będą zmagać się w dwóch etapach. Pierwszy z nich – test wyboru – wyłoni grono 10 uczestników. Ci z kolei rywalizować będą w głównym konkursie, który również będzie miał charakter quizu z pytaniami zamkniętymi. Na uczestników czekają pytania z zakresu polityki, literatury, sportu, geografii czy historii Węgier.
Laureaci konkursu otrzymają cenne nagrody ufundowane przez Ambasadę Węgier w Warszawie oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Oddział w Zielonej Górze.
Już teraz jednak zapraszamy do udziału w internetowej zabawie dotyczącej wiedzy o naszym bohaterze Nocy Muzeum.Więcej informacji na naszym Facebooku.
*Uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na fotografowanie, filmowanie, kopiowanie i publikowanie owych materiałów w celu promocji wydarzenia.
HONOROWY PATRONAT NAD WYDARZENIEM OBJĘLI:
Elżbieta Polak Marszałek Województwa Lubuskiego
Janusz Kubicki Prezydent Miasta Zielona Góra
WSPÓŁORGANIZATORZY:
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej
WSPÓŁPRACA:
Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku
MECENASI WYDARZENIA:
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Miasto Zielona Góra
PARTNERZY
Współpraca medialna: