Wernisaż wystawy odbędzie się 14 lutego o godzinie 17:00. Zapraszamy.
Uran do barwienia używany był podobno już w starożytności. W latach 30. XIX wieku, w Europie działały setki hut szkła, niektóre wykorzystywały tlenek uranu – odpad przy wydobyciu rud srebra – do barwienia swoich produktów. Piękna soczysta zieleń i i żółcie będące efektem domieszki tej kojarzyły się z wiosenną porą i wywołały prawdziwą modę, od której dziewiętnastowieczna Europa rozkwitała setkami szklanych manufaktur, wytwarzających barwione na zielonoi żółto naczynia. Moda ta dotarła na początku XX wieku nawet za ocean.
Szkło uranowe stało się popularne szczególnie w okresie, od Biedermeieru, do Art Déco. Powstawały wówczas wyroby o skomplikowanej i delikatnej formie, jak np. pochodzące z epoki wiktoriańskiej „kwiatynki epergne”, a także przedmioty popularne ze szkła prasowanego o charakterze użytkowym. Są to różnej wielkości wazony i wazoniki, patery, żardiniery, misy, dzbanki, zestawy toaletowe ze świecznikami, puzderka, karafki, kieliszki, herbatnice, drobne pamiątki. Najbardziej cenione ówczesne wytwórnie szkła uranowego, to m.in. Walther & Söhne, Brockwitz, Libochovice, Sowerby, Davidson.
Częścią zbioru na wystawie są także przedmioty dekoracyjne, wykonane z dmuchanego szkła, m.in. wyroby uranowe, nazywane wazelinowymi, z mlecznej nieprzezroczystej masy oraz wazony ze szkła ołowiowego, powstałe m. in. we włoskiej wytwórni Murano.
Na wystawie prezentujemy blisko 200 naczyń i ozdób powstałych od końca XIX wieku po lata 70. XX stulecia. Wystawa jest kolejnym przykładem bardzo owocnej, bliskiej i trwającej od wielu lat współpracy Muzeum Ziemi Lubuskiej ze środowiskami kolekcjonerskimi.
Uspokajamy – związki uranu bywają trujące, ale tylko w znacznie większym stężeniu – w postaci barwnika szkieł ich szkodliwość jest znikoma. Zawartość związków w szkle uranowym wynosi zwykle około 2-3%, i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów Doroty i Macieja Pawłowskich, a kuratorami wystawy są Longin Dzieżyc i Justyna Lubas-Wałęcka.
Zapraszamy na wystawę do Muzeum Ziemi Lubuskiej!