Realizując statutowe cele Towarzystwo Jerzego Piotrowicza na czele z Panią Prezes Anną Potocką pragnie ofiarować w darze naszemu Muzeum:
Po śmierci artysty w 1999 r. grono Jego przyjaciół, w porozumieniu z dziedziczącą Jego schedę Rodziną, założyło Towarzystwo Jerzego Piotrowicza, którego misją jest propagowanie twórczości tego wybitnego malarza i grafika. Organizowane przez nas w ciągu minionych dwudziestu lat liczne wystawy zwieńczył w 2017 r., zrealizowany z naszej inicjatywy, wielki festiwal sztuki Piotrowicza w Poznaniu. Jego centralną częścią była problemowa wystawa przygotowana w poznańskim Muzeum Narodowym pt. „Piotrowicz i goście” oraz wydane z tej okazji dwie książki: katalog wystawy pod redakcją jej kuratorki Prof. Marty Smolińskiej oraz katalog autorstwa kuratorki Galerii Sztuki Polskiej poznańskiego Muzeum, dr Marii Gołąb: „Jerzy Piotrowicz. Malarz (1943-1999). Katalog dzieł wszystkich obrazów olejnych”. Wystawa i katalog nie byłyby możliwe bez dysponowania przez Towarzystwo spuścizną artysty, zdeponowaną przez nas w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Z tego właśnie zbioru wybraliśmy dla Państwa wyżej wymienione obrazy – napisała w liście do Pana Dyrektora Leszka Kani Prezes Towarzystwa Pani Anna Potocka.
W zbiorach Muzeum Ziemi Lubuskiej do tej pory znajdował się tylko jeden obraz olejny zatytułowany Uczta w atelier z roku 1987 (ol., pł. 130×160 cm), zakupiony od Jerzego Piotrowicza w 1987 roku. Jest nam niezmiernie miło przyjąć darowane przez Towarzystwo Jerzego Piotrowicza dwa wyżej wymienione obrazy tego znakomitego twórcy – malarza, grafika i rysownika, które w sposób znaczący wzbogacą zbiory dzieł sztuki współczesnej naszego Muzeum. Pragniemy bardzo serdecznie podziękować za ten wspaniały gest.
Jerzy Piotrowicz urodził się w 1943 roku we wsi Przedświt pow. Ostrów Mazowiecka. Lata młodości spędził pod Jelenią Górą. Studiował na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu pod kierunkiem Mariana Szmańdy. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1972 roku w pracowni grafiki warsztatowej Tadeusza Jackowskiego. Mieszkał i tworzył w Poznaniu. Uprawiał równolegle malarstwo, rysunek, a także grafikę (techniki metalowe). Swoje prace wystawiał na ponad stu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. we Francji, Belgii, Finlandii, Szwecji, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, w Szwajcarii i Niemczech). Był uczestnikiem IX edycji Złotego Grona w 1979 roku. Zmarł w 1999 roku w Poznaniu.