Wakacyjne miesiące to idealny czas na dalekie podróże. Niektóre możemy odbyć niezależnie od zasobności portfela czy terminowych dyspozycji. Na jedną z tego typu wypraw – mentalną wędrówkę w czasie i w przestrzeni – zapraszamy w niedzielę, 4 sierpnia, od godz. 13.00, gdy powrócimy do odwiedzanych podczas Latynoskiej Nocy w Muzeum krajów Ameryki Południowej. Spotkanie rozpocznie się od wykładu Emigranci i uchodźcy, inżynierowie, badacze i artyści – polskie ślady w Iberoameryce, którego autorką jest dr Anitta Maksymowicz. Będzie to opowieść o dwukierunkowych relacjach: wpływie naszych rodaków na rozwój krajów Ameryki Łacińskiej oraz wieloaspektowym znaczeniu Iberoameryki dla Polaków.
W trakcie bogato ilustrowanej prezentacji usłyszymy m.in. fascynujące fakty o często zapomnianych lub wręcz nieznanych w Polsce wizjonerskich projektach polskich inżynierów i imponujących odkryciach naukowców, ale też wiele ciekawostek, np.: kto i dlaczego zapadł na „brazylijską gorączkę”; jak filantropijna organizacja stała się bezwzględną mafią; co wspólnego z morzem miała Morska Wola; czym zasłynął Don Juan Szychowski; kim były polskie przyjaciółki Fridy Kahlo; co łączyło osadę Santa Rosa z wielkim kłamstwem administracji Roosevelta, i wiele, wiele innych. Wykład przybliży też sylwetki i działalność wybitnych artystów oraz epizody ze wspólnej historii. Uświadamia on skalę wpływu Polaków i Polonii na rozwój krajów Ameryki Łacińskiej oraz pomoc, jaką nasi rodacy stamtąd otrzymywali.
Po wykładzie, ok. godz. 13.45. zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji poświęconej latynoamerykańskiej plastyce figuralnej, rzemiosłu artystycznemu, tkaninom i ubiorom pochodzącym ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Muzeum Okręgowego w Toruniu (Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika).
To zbiór ponad 250 obiektów ilustrujących różnorodność tradycji rzemieślniczych Peru, Wenezueli, Gwatemali, Boliwii, Panamy, Meksyku, Ekwadoru, Kolumbii, Brazylii i Argentyny Słuchacze zostaną zapoznani z bogactwem technik zdobniczych oraz motywów dekoracyjnych występujących na przedmiotach obrzędowych, instrumentach muzycznych, rzeźbie. W tym wielokolorowym i wielokulturowym zestawieniu nie mogło zabraknąć tradycyjnej, latynoamerykańskiej mody, której ekspozycję zobaczą Państwo na pierwszym piętrze, w przestrzeniach muzealnej amfilady. Podczas spotkania słuchacze poznają ciekawostki związane m.in z peruwiańskim tkactwem oraz symboliką haftów zdobiących gwatemalskie tuniki.