W poszukiwaniu miejsca”. Autorka swoją ekspozycję opatrzyła podtytułem “Czy wszyscy zmieścimy się na Ziemi? Jak długo możemy chcieć więcej i więcej? Czy powrót do prostego życia jest możliwy?” dając widzowi trop, jak należy odczytywać jej prace.
Niemal co piąty mieszkaniec Ziemi jest Chińczykiem. Gwałtowny rozwój pcha mieszkańców wsi i małych miasteczek (w kontekście Chin „małe miasteczko” to miejscowość rzędu nawet miliona mieszkańców) do miast i wielkich aglomeracji. Łącznie w dwóch największych chińskich miastach –Pekinie i Szanghaju (na powierzchni zbliżonej do województwa zachodniopomorskiego) – mieszka ponad 45 milionów osób.
Ogromna liczba ludności wymaga od Państwa Środka ciągłego poszerzania granic miast. Prowadzi to do rozwarstwienia społecznego, niszczenia tradycji i środowiska naturalnego. Wyścig po własne mieszkanie okupiony jest często ogromnym finansowym wysiłkiem całej rodziny, w tym zadłużaniem się pokoleń. Chińskie rodziny stoją często przed trudnymi decyzjami – zakup własnego mieszkania, czy zabezpieczenie starości rodziców (system emerytalny właściwie nie istnieje)? Pozostanie w rodzinnej miejscowości, blisko swoich korzeni czy migracja do dużego miasta za pracą, pieniędzmi i lepszym zżyciem? Przy takiej skali zaludnienia właściwie wszystko w Państwie Środka urasta do rangi ogromnego wyzwania.
Wystawa prezentuje zdjęcia z lat 2008-2011 z Pekinu oraz z prowincji: Shaanxi, Hebei, Shanxi, Kuangxi, Yunnan, Sichuan, a także Hongkongu. Zdjęcia miast dają wyobrażenie o skali i gęstości zaludnienia. Zdjęcia stadionów i galerii handlowych prezentują symbole gwałtownie rosnącego konsumpcjonizmu. Natomiast zdjęcia wsi obrazują przeszłość i pomagają zrozumieć, jaką cenę przyszło zapłacić Chińczykom za gwałtowny rozwój państwa. Fotografie świątyń pozwalają uchwycić wartości duchowe typowe dla mieszkańców wschodniej Azji i płynące z prostego stylu życia i kontaktu z naturą.
Marta Hutnik (ur. 1984 W Zielonej Górze) – fotografka i architektka. Absolwentka Wydziału Architektury na Politechnice Wrocławskiej, która 3 lata kariery zawodowej spędziła w Pekinie. Zaprojektowała tam setki tysięcy metrów kwadratowych budynków mieszkalnych i komercyjnych, nauczyła się komunikować po chińsku, pokochała tamtejszą kuchnię i przekonała się, że życie w tak zatłoczonym kraju… nie jest dla niej.
Fotografia pozwala jej nie tylko dokumentować budynki, ale także zogniskować się na człowieku, jego potrzebach, przeżyciach i troskach.
HONOROWY PATRONAT NAD WYDARZENIEM OBJĘLI:
Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce
Elżbieta Anna Polak Marszałek Województwa Lubuskiego
Janusz Kubicki Prezydent Miasta Zielona Góra
WSPÓŁORGANIZATOR:
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej
WSPÓŁPRACA:
ZREALIZOWANO PRZY POMOCY FINANSOWEJ MIASTA ZIELONA GÓRA