Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Wystawy
Cisza. Wernisaż prac Grażyny Michalak-Bazylewicz

Cisza. Wernisaż prac Grażyny Michalak-Bazylewicz

Za nam na pierwszy w tym roku wernisaż w Muzeum Ziemi Lubuskiej, który odbył się 19 stycznia (piątek) o godzinie 17:00 w gmachu Muzeum. Tego wieczoru mogliśmy podziwiać prace artystki związanej od 1963 roku z Zieloną Górą – Grażyny Michalak-Bazylewicz. Leszek Kania, Dyrektor MZL o wystawie pisze tak:

Twórczość Grażyny Michalak-Bazylewicz jest jak Ona sama… Nieco nostalgiczna, refleksyjna, pełna poezji i ogromnej wrażliwości. Otaczający świat, a przede wszystkim przyroda, stanowią od wielu lat niezmienne źródło inspiracji artystki. Praca nad koncepcją wystawy Cisza trwała ponad rok. W efekcie powstała intrygująca, rozbudowana aranżacja wypełniająca przestrzeń muzealnych sal. Autorka podzieliła ją na trzy części – Westchnienie, Więź, Jak Ci na imię? Zasadniczymi elementami tego pokazu są wielkoformatowe rysunki, benedyktyńskie dzieła emanujące niepowtarzalną aurą. Znalazł się tam również element gotowy w postaci starej łodzi. Jest ona symbolem podróży przez życie, swoistym znakiem przemieszczania się w czasie połączonym z różnego rodzaju emocjami i zdarzeniami, z przemijaniem włącznie. To poruszająca, piękna opowieść, na którą serdecznie zapraszam…

Autor tekstu: Leszek Kania

Dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

Relacja z wernisażu

Frekwencja przekroczyła oczekiwania, gdyż około 150 gości zgromadziło się, aby podziwiać twórczość Grażyny Michalak-Bazylewicz. Otwarcie ekspozycji tradycyjnie było poprzedzone słowem Dyrektora Muzeum Ziemi Lubuskiej – Leszka Kani:

Większość z Państwa zna Grażynę Michalak-Bazylewicz, jednak dla pełniejszego zrozumienia jej twórczości, warto przywołać kilka istotnych faktów. Grażyna jest związana z naszym miastem od roku 1963 i od tego czasu jest stałą mieszkanką Zielonej Góry. Artystka kształciła się w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, filii Katowickiej. Poznała tam takich artystów jak Jerzy Duda-Gracz, Bronisław Chromy czy Stanisław Kluska. Ci twórcy wywarli znaczący wpływ na jej rozwój artystyczny, bowiem reprezentowali różne dziedziny sztuki, od malarstwa po rzeźbę. Grażyna Michalak-Bazylewicz jest wszechstronną artystką. Jej twórczość obejmuje malowanie, rysowanie, tworzenie grafik, a także projektowanie architektury krajobrazu.

Leszek Kania,
Dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej

O czym jest wystawa?

Wystawa pt. „Cisza” skupia się głównie na rysunku, ale obejmuje też prace przestrzenne i instalacyjne. Na ekspozycji znajduje się stara, zużyta łódź, będąca symbolem podróży przez życie. W pierwszej sali, nazwanej jak cała wystawa – „Cisza”, znajdują się rysunki inspirowane duchowością. Sala druga, zatytułowana „Więź”, skupia się na osobistych relacjach artystki, prezentując portrety małżonka, żony, dzieci, wnuków. To próba stworzenia tajemnego słownika, nawiązuje do osobistych zapisków z mojej książki. „Więź” przemienia się w instalację z morzem-możliwości. Szukanie sensu w komunikowaniu się jest zawsze dobrą drogą. Czas zawsze otwiera nam nowe szanse (Grażyna Michalak-Bazylewicz). Sala trzecia, zamykająca wystawę czarną ścianą, nosi tytuł „Jak ci na imięi opowiada o relacjach autorki ze światem i naturą, podkreślając potrzebę ich ochrony. To pytanie towarzyszy nam przez całe życie i dotyczy nie tylko istoty ludzkiej, ale także relacji człowieka z naturą, jego miejsca w otaczającym środowisku. Wszystko, co nas otacza, odkrywamy, zadając sobie to pytanie: „Jak ci na imię?” (Grażyna Michalak-Bazylewicz).

Na wystawie znajdują się nowe prace, nad którymi artystka pracowała przez ponad rok. Koncepcja projektu ewoluowała w czasie i zmieniała w trakcie jego tworzenia.

Wystawa potrwa do 3 marca 2024.

Kilka słów o artystce:

Grażyna Michalak-Bazylewicz urodziła się w Piastowie pod Warszawą w 1957 roku. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1979-1983) na Wydziale Grafiki w Katowicach, w pracowniach malarstwa prof. Jerzego Dudy-Gracza i Jacka Rykały, w pracowni rzeźby Bronisława Chromego oraz w pracowni projektowania książki i technik wklęsłodruku prof. Stanisława Kluski. Dyplom w zakresie malarstwa i grafiki uzyskała w 1984 roku ze specjalizacją w zakresie projektowania graficznego książki. Związana z Zieloną Górą od 1963 roku. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem i projektowanie ogrodów. Jest współautorką (wraz z mężem Zdzisławem Bazylewiczem) rzeźby po obu stronach mostu na granicy polsko-niemieckiej w Gubinku, oraz płaskorzeźby – tryptyku (część I/III) poświęconej Janowi Pawłowi II w Gimnazjum nr 8 w Zielonej Górze. Jej prace znaleźć można w zbiorach Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C.K. Norwida w Zielonej Górze, w Tarnobrzeskim Domu Kultury, Arboretum w Bolestraszycach, oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Belgii, Szwecji i Kanadzie.