Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Wystawy
Od winiarni Briegera do cerkwi greckokatolickiej

18 czerwca br. o godz. 17.00 nastąpi otwarcie wystawy pt. Od winiarni Briegera do cerkwi greckokatolickiej. Dzieje miejsca, budynku i  społeczności.

Ekspozycja łączy ze sobą dwa zagadnienia: dzieje wytwórni win musujących Fritza Briegera oraz funkcjonowanie wspólnoty  greckokatolickiej w Zielonej Górze po 1947 roku. Te dwa wydawałoby się całkowicie różnie tematy spaja miejsce, a mianowicie kompleks budynków na roku ulicy Zamkowej i Boduena. W 1880 roku zielonogórski kupiec Fritz Brieger założył tam wytwórnię wina musującego. Winiarnia była nie tylko zakładem produkcyjnym, ale także hurtownią. Wzorem wielu zielonogórzan producent prowadził również przy zakładzie sezonowy wyszynk, w którym sprzedawał swoje wyroby. Goście mogli biesiadować w tzw. Schankhalle. Latem sprzedaż odbywała się w trzech altanach ogrodowych zwanych Kolonade.

Po II wojnie światowej pomieszczenia po wytwórni Briegera przez krótki czas użytkowała  prywatna  firma winiarska prowadzona przez Stanisława Marczyńskiego i Antoniego Kuleszę. Podobnie jak kilka innych małych przedsiębiorstw z tej branży również i ta firma została znacjonalizowana. Jej majątek przejęła Lubuska Wytwórnia Win w Zielonej Górze. W 2003 roku część kompleksu kupiła zielonogórska parafia greckokatolicka pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Zielonej Górze. Konsekracji cerkwi dokonano 11 października 2008 r. Na wystawie przedstawiono życie zielonogórskiej wspólnoty greckokatolickiej zarówno przed, jak i po wybudowaniu cerkwi.

Organizatorem wydarzenia są: Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz  Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Kuratorzy wystawy:
dr Arkadiusz Cincio
dr Grzegorz Wanatko

Termin wystawy:
18.06 – 12.09.2021

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra.

Podczas otwarcia wystawy bogate tradycje winiarskie miasta przedstawił dr Longin Dzieżyc. Wspomniał również o nowych gospodarzach dawnej winiarni Briegera, których starania i postępy w adaptacji budynku do celów liturgicznych obserwował zawsze z zainteresowaniem, podczas wizyt w czytelni biblioteki Norwida.

Dzieje zielonogórskiej parafii greckokatolickiej pw. Opieki Matki Bożej przybliżył proboszcz zielonogórskich grekokatolików ks. mitrat Julian Hojniak, który od ponad 30 lat służy swoim wiernym. W swojej wypowiedzi przedstawił zgromadzonym wspólnotę grekokatolików w Zielonej Górze – jej powojenne losy, początki duszpasterstwa w tym obrządku w mieście, jak i podjęcie trudu adaptacji budynku i przystosowania go do celów liturgicznych.

W dalszej części spotkania o inspiracjach, przygotowaniach oraz treści wystawie opowiedzieli jej kuratorzy – dr Arkadiusz Cincio oraz dr Grzegorz Wanatko. Pierwszy z nich zaprezentował winiarską przeszłość budynku zlokalizowanego na rogu ulicy Zamkowej i Boduena. Gmach powstał w 1880 r. jako kompleks fabryczny, w którym Fritz Brieger skupił się na produkcji wina musującego. W budynku funkcjonowała także hurtownia oraz wyszynk wina. Jak się okazało powojenne dzieje obiektu także związane były z winiarskim profilem. Budynek użytkowała wówczas firma Stanisława Marczyńskiego i Antoniego Kuleszy, która kontynuowała produkcję wina. Obiekt zachował także swoje przeznaczenie po nacjonalizacji, gdy został przejęty przez Lubuską Wytwórnię Win, pozostając w jej posiadaniu do schyłku XX wieku.

Najnowszą historię dawnego kompleksu Briegera przedstawił drugi z kuratorów – dr Grzegorz Wanatko. W 2003 roku część budynku nabyła zielonogórska parafia greckokatolicka, by w kolejnych latach zaadaptować go na cele liturgiczne. Prace remontowe zwieńczono konsekracją, której dokonano 11 października 2008 r.

Na wystawę składają się tablice poglądowe zawierające dzieje budynku oraz obiekty związane z dawną winiarnią Briegera, jak również wspólnotą zielonogórskich grekokatolików (ikony, naczynia mszalne, księgi liturgiczne i krzyże parafialne). Obiekty pochodzą ze zbiorów prywatnych, parafii greckokatolickiej w Zielonej Górze oraz Muzeum Ziemi Lubuskiej.