Ekspozycja zatytułowana “Ślady 1962-2021” na charakter retrospektywny. Składają się na nią prace wykonane w różnych technikach: rysunki, kolaże, szkice, fotografie i instalacje. Wszystkie one to swego rodzaju tropy wiodące widza drogami, jakie przebył twórca. Tomek Kawiak należy do artystów, którzy potrafią sprostać niemal wszystkim wyzwaniom w obszarze sztuk plastycznych. Jest nazywany przez krytyków kronikarzem XX wieku.
W trakcie wernisażu zaprezentowano dokumentalny film Nataszy Ziółkowskiej pt. TATO (TAusche TOmek).
Wystawa otwiera trzecią dekadę funkcjonowania Galerii Nowy Wiek w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.
Tomek Kawiak (ur.1943 w Lublinie), absolwent warszawskiej ASP, gdzie w latach 1962-1967 studiował malarstwo i architekturę wnętrz. Dyplom uzyskał w 1968. W latach 1968-1970 był asystentem w pracowni ceramiki na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni. Był jednym z pierwszych i najbardziej widocznych performerów swego pokolenia. Uważa się go za twórcę polskiego happeningu ekologicznego. Do historii sztuki polskiej przeszła zaprezentowana w 1970 roku akcja “Ból Tomka Kawiaka”, podczas której zabandażował okaleczone przez służby miejskie drzewa przy jednej z lubelskich ulic. W tym samym roku wyjechał do Paryża, gdzie w latach 1971-1973 kontynuował studia w Ecole des Beaux-Arts. Równolegle ze studiami w 1971 zainaugurował wieloletnią akcję wymian pn. “Trock-Art”. Od 1976 r. prowadzi światową akcję tzw. “cegłowania” (briquetage) – podróżując po świecie zostawia “Cegłę Tomka Kawiaka” (cegła o wymiarach 20 x 10 x 3 cm, wypalona w czerwonej glinie i opatrzona pieczęcią) w miejscach swojego pobytu
Ważnym motywem ikonograficznym Kawiaka są od początku lat 70. niebieskie dżinsy, które z czasem stały się swoistym fetyszem jego sztuki, podobnie jak zawartość kieszeni – jedno i drugie utrwalane w odlewach rzeźbiarskich, multiplach, obrazach, rysunkach itd.
Opublikował kilkanaście albumów ze swoimi pracami malarskimi i rzeźbiarskimi. Wystawia na całym świecie i znajduje się w licznych kolekcjach publicznych i prywatnych w Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej, Japonii, Chinach, Korei i Australii.
Kurator wystawy
Leszek Kania
Termin wystawy
26.05 – 1.09.2021
Tomek Kawiak, artysta obdarzony wyjątkową energią i twórczą obfitością, otworzył wczoraj w zielonogórskim Muzeum wystawę pt. Ślady 1962-2021. Na wernisażu każdy przybyły obdarowany został prezentem w postaci cegły, będącej swoistą sygnaturą jego twórczości. Artysta dodatkowo podpisywał katalogi i wydawnictwa, a nawet wspomniane wyżej cegły. Wielu szczęśliwców miało też okazję do wspólnej fotografii z Tomkiem Kawiakiem (relacja telewizyjna z wernisażu)
Twórczość artysty od wielu dekad cieszy się uznaniem miłośników sztuki, czego wyrazem są wysokie notowania jego obrazów. Od teraz również i nasze Muzeum będzie mogło pochwalić się posiadaniem jednego z nich w swoich zbiorach. Tomek Kawiak zadeklarował bowiem przekazanie jednej z prac biorących udział w wystawie, do kolekcji Muzeum Ziemi Lubuskiej. Jej wybór pozostawił muzealnikom. Przypomnijmy, że prace artysty znajdują swoje miejsce w ważnych kolekcjach instytucjonalnych oraz prywatnych (m.in. Wojciecha Fibaka). Za jego nielicznymi w kraju wystawami podążają kolekcjonerzy, czego wyrazem była m.in. obecność na zielonogórskim wernisażu gości z Gdańska i Poznania.
Poniżej kilka zdjęć ilustrujących spotkanie z Artystą.