Specjalne słowa uznania dla dokonań Marcina Furtaka, właściciela winnicy, zostały przesłane przez Elżbietę Annę Polak – marszałek Województwa Lubuskiego: Jestem przekonana, że oglądający wystawę Goście z zainteresowaniem poznają historię młodej, a już utytułowanej żagańskiej winnicy.
Winnica Saganum została założona w 2017 roku. Plantacja leży w malowniczej Dolinie Bobru w podżagańskim Bożnowie i historycznie nawiązuje do winnic z tego rejonu. Już bowiem pod koniec XIII wieku Żagań szczycił się uprawą winorośli. Zawdzięczał to mnichom, którzy na przyklasztornych poletkach uprawiali winne krzewy. Gliniasto-piaszczyste gleby naniesione przez rzekę Bóbr i wyszlifowane przez ostatnie zlodowacenie sprawiały, że klimat do dojrzewania owoców był i nadal jest wyjątkowy. Nazwa winnicy Saganum to historyczne, łacińskie miano Żagania.
W winnicy uprawiane są zarówno odmiany białe jak: Gewürztraminer, Riesling, Solaris, Souvignier gris, Hibernal, Chardonnay, jak i czerwone: Pinot noir, Dornfelder, Rondo, Regent, Pinot meunier. Są to nie tylko klasyczne odmiany winorośli szlachetnej Vitis vinifera, ale również nowoczesne złożone hybrydy międzygatunkowe.
Winnica Saganum oferuje szeroką gamę produktów: wina, białe, różowe, czerwone, spokojne i musujące. Jej znakiem firmowym i wyróżnikiem od początku stały się jednak wina specjalne: w tym m.in. słomkowe i wytwarzane z winogron zajętych szlachetną pleśnią. Dzięki tym zabiegom w winnicy powstają unikatowe wina słodkie. W ostatnim okresie istotnego znaczenia w profilu produkcyjnym winnicy nabierają wina musujące.
Mimo relatywnie niedługiego okresu działalności winnica z Bożnowa ma już na swoim koncie kilkadziesiąt nagród w prestiżowych konkursach winiarskich. Prezentowała też swoje wyroby w II Lubuskim Festiwalu Otwartych Piwnic i Winnic oraz Dniach Otwartych Piwnic Winiarskich, które w tym roku przyciągnęły tysiące zielonogórzan i gości z wielu stron naszego kraju.