Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Wystawy
Wykład oraz prezentacja autoportretów Augustyna Mirysa (1700-1790)

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza na prezentację autoportretów Augustyna Mirysa (1700-1790) z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu w ramach cyklu „Arcydzieła polskiego malarstwa”.

Wykład poświęcony artyście wygłosi dr Adriana Podmostko-Kłos w środę, 9 października 2024 roku o godz. 17:00 w Sali Witrażowej Muzeum, al. Niepodległości 15 w Zielonej Górze.

W zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu znajdują się aż dwa autoportrety Augustyna Mirysa z dawnej kolekcji Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Oba XVIII-wieczne obrazy znajdowały się w galerii króla Stanisława Augusta. Ich twórca dał się poznać jako ekscentryk. Jako jeden z nielicznych malarzy ówczesnej Rzeczypospolitej zdołał wypromować swoje nazwisko! Podczas wykładu przybliżona zostanie jego nietuzinkowa biografia oraz twórczość. Jakie nieoczywiste informacje znajdują się na odwrociu jednego z portretów, będą mogli przekonać się Państwo w trakcie spotkania.

dr Adriana Podmostko-Kłos – poznański historyk sztuki, muzealnik, podróżnik i kustosz-kurator Galerii Sztuki Polskiej XVI-XVIII w Muzeum Narodowym w Poznaniu, z którym związana jest od ponad 30 lat.

Augustyn Mirys – malarz urodzony w 1700 we Francji, zmarł w 1790 w Nowym Mieście k. Białegostoku. Ojciec Sylwestra Dawida, malarza, rysownika, ilustratora działającego we Francji. Niepotwierdzona archiwalnie jest jego nauka w Akademii w Paryżu i późniejszy pobyt w Rzymie.

W Polsce przebywał od 1731 na dworach J. S. Jabłonowskiego, Sapiehów (od 1740), Krasickich (1749-50), F. Bielińskiego w Warszawie (od 1750) i hetmana J. K. Branickiego (od 1750) w Warszawie i Białymstoku, gdzie obok portretów malował dekoracje ścienne i teatralne, obrazy sakralne do kaplicy pałacowej i kościoła w Tyczynie. Po śmierci Branickiego pozostawał na usługach Izabeli Branickiej oraz biskupa Ignacego Krasickiego w Lidzbarku Warmińskim. Większość prac uznawana jest za jego dzieła na podstawie analizy stylistycznej i historycznej. Za pewne dzieła Mirysa można uznać: Portret Zuzanny Poltz, ok. 1750 i parę portretów Jana i Anny Krasickich, 1751 (wszystkie w Muzeum Narodowym w Warszawie), Portret J. K. Branickiego, po 1752 (Muzeum Pałac w Wilanowie), Autoportret, ok. 1755 (Muzeum Narodowe w Poznaniu), Ostatnią wieczerzę, 1760 (Muzeum Okręgowe w Rzeszowie), Portret Kajetana Węgierskiego, 1772 (Muzeum Narodowe w Krakowie).

Biogram za: https://culture.pl/pl/tworca/augustyn-mirys

 

Obok prezentujemy autoportret Augustyna Mirysa, połowa XVIII w., olej, płótno, 36,5 × 28,5 cm

Muzeum Narodowe w Poznaniu, nr inw. MNP Mp 1267, z dawnej kolekcji Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.