Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Wystawy
WYOBRAŹ SOBIE. Sztuka w zmieniającym się świecie, sztuka zmieniająca świat

15 października 2021 roku o godz. 17.00 nastąpi otwarcie wystawy “WYOBRAŹ SOBIE. Sztuka w zmieniającym się świecie, sztuka zmieniająca świat”.

Ekspozycja została przygotowana z okazji 30-lecia Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego i składają się na nią prace artystów i pedagogów ISW UZ. Wydarzenie będzie miało jeszcze dwie dodatkowe odsłony – o godz. 13.00 w Galerii Rektorat oraz o godz. 18.00 w Galerii BWA.

——————————————-

Główną ideą wystawy jest poszukiwanie i odnajdywanie w tradycjach awangardowych takich dzieł i wartości, które nadal inspirują i które w subiektywnej ocenie artysty, warto przywołać obecnie. Zaproszeni do udziału artyści, którzy z wyboru są też pedagogami, prezentują postawę aktywną wobec rzeczywistości. Ambicja zmieniania rzeczywistości poprzez twórczość, łączy uczestników wszystkich ruchów postępowych minionych dekad z nami, żyjącymi obecnie. Zmieniającemu się światu, zawsze towarzyszyła sztuka, która z jednej strony kreowała „obraz epoki”, a z drugiej strony, inspirowała do dokonania dalszych zmian.
Interesuje nas sztuka, która wzbogaca rzeczywistość o niezbędne, uniwersalne porządki; estetyczny i duchowy. Interesuje nas sztuka, w której ludzka wyobraźnia doświadcza wolności, a powszechne marzenie o życiu w bardziej harmonijnym i uporządkowanym świecie, spełnia się. Dzięki twórczości i sztuce możemy więc sobie wyobrazić, że czas, w którym teraz żyjemy, jest czasem wolnym od wad.
Wystawa prezentuje nowe prace, wykonane specjalnie na tę okazję i takie, które zostały zainspirowane dziełami eksponowanymi w ramach stałej ekspozycji pod nazwą: Galeria Złotego Grona. Kolekcja sztuki polskiej XX wieku w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 15 października 2021 roku, jako wydarzenie realizowane w trzech odsłonach:

1. Godz. 13:00 – Galeria Rektorat.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie uroczystość nadania galerii imienia śp. Zenon Polus, wybitnego artysty i pedagoga, zasłużonego dla kultury miasta Zielona Góra.

2. Godz. 17:00 – Galerii Nowy Wiek, Muzeum Ziemi Lubuskiej
Wernisaż

3. Godz. 18.00 – Galeria BWA
Wernisaż

WERNISAŻ

30-lecie akademickiego szkolnictwa artystycznego w Winnym Grodzie stało się okazją do przygotowania wydarzenia pt. WYOBRAŹ SOBIE, w którym wzięli udział twórcy związani z zielonogórską uczelnią.

Przypomnijmy, że w 1991 roku na ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze powstał Instytut Kultury i Sztuki Plastycznej, który po 10 latach wraz z przekształceniem się uczelni w Uniwersytet Zielonogórski zmienił nazwę na Instytut Sztuk Wizualnych. Od samego początku Muzeum Ziemi Lubuskiej sekundowało tej idei, organizując wiele wspólnych spotkań czy użyczając swoich przestrzeni na wystawy indywidualne i zbiorowe.

Organizatorzy wydarzenia noszącego nazwę WYOBRAŹ SOBIE, a właściwie trzech jego odsłon, odnieśli się do otwartej przed rokiem w muzeum wielkiej wystawy „Galeria Złotego Grona. Kolekcja Sztuki Polskiej XX wieku”. Pokazane na niej prace klasyków sztuki współczesnej – które zgromadzono dzięki zakupom, ale przede wszystkim kolejnym edycjom Złotego Grona i Biennale Sztuki Nowej – stały się dla dzisiejszych twórców odniesieniem i inspiracją do stworzenia nowych dzieł. Osobą spajającą te niegdysiejsze oraz najnowsze wydarzenie (Biennale Zielona Góra) stał się Ryszard Woźniak – kurator i pomysłodawca całej wystawy, obchodzący w tym roku 40-lecie pracy twórczej.

W trzech przestrzeniach wystawienniczych zaprezentowano prace 26 artystów, stanowiących także trzon kadrowy Instytutu Sztuk Wizualnych, który świętuje właśnie trzecią dekadę swojej aktywności edukacyjnej

Pierwsza część wystawy została zorganizowana w Galerii Rektorat Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jej otwarcie połączone zostało z nadaniem uczelnianej galerii imienia Zenona Polusa, ważnego twórcy, animatora życia artystycznego w mieście m.in. kreatora Biennale Sztuki Nowej, pokazującego dokonania młodego pokolenia plastyków w trudnym czasie stanu wojennego.

W Galerii Rektorat, znalazły się prace Alicji Lewickiej-Szczegóły, Joanny Fuczko, Mirka Gugały, Radka Czarkowskiego, Patrycji Wilczek-Sterna, Pauliny Komorowskiej-Birger oraz Liwii Liteckiej.

Z kolei w muzealnej Galerii Nowy Wiek zaprezentowano Basi Bańdy, Aleksandry Kubiak, Jarka Jeschke, Sławomira ZBIOK Czajkowskiego, Heleny Kardasz, Magdy Gryski, Kasi Smugarzewskiej oraz Pawła Andrzejewskiego.

Na trzecią odsłonę wystawy, która miała miejsce w Galerii BWA, złożyły się prace Piotra Szurka, Andrzeja Bobrowskiego, Anny Owsian-Matyji, Maryny Mazur, Karoliny Spiak, Marka Lalko, Katarzyny Dziuby, Kacpra Będkowskiego oraz Ryszarda Woźniaka.