Ekspozycja została przygotowana z okazji 30-lecia Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego i składają się na nią prace artystów i pedagogów ISW UZ. Wydarzenie będzie miało jeszcze dwie dodatkowe odsłony – o godz. 13.00 w Galerii Rektorat oraz o godz. 18.00 w Galerii BWA.
——————————————-
Główną ideą wystawy jest poszukiwanie i odnajdywanie w tradycjach awangardowych takich dzieł i wartości, które nadal inspirują i które w subiektywnej ocenie artysty, warto przywołać obecnie. Zaproszeni do udziału artyści, którzy z wyboru są też pedagogami, prezentują postawę aktywną wobec rzeczywistości. Ambicja zmieniania rzeczywistości poprzez twórczość, łączy uczestników wszystkich ruchów postępowych minionych dekad z nami, żyjącymi obecnie. Zmieniającemu się światu, zawsze towarzyszyła sztuka, która z jednej strony kreowała „obraz epoki”, a z drugiej strony, inspirowała do dokonania dalszych zmian.
Interesuje nas sztuka, która wzbogaca rzeczywistość o niezbędne, uniwersalne porządki; estetyczny i duchowy. Interesuje nas sztuka, w której ludzka wyobraźnia doświadcza wolności, a powszechne marzenie o życiu w bardziej harmonijnym i uporządkowanym świecie, spełnia się. Dzięki twórczości i sztuce możemy więc sobie wyobrazić, że czas, w którym teraz żyjemy, jest czasem wolnym od wad.
Wystawa prezentuje nowe prace, wykonane specjalnie na tę okazję i takie, które zostały zainspirowane dziełami eksponowanymi w ramach stałej ekspozycji pod nazwą: Galeria Złotego Grona. Kolekcja sztuki polskiej XX wieku w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.
Wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 15 października 2021 roku, jako wydarzenie realizowane w trzech odsłonach:
1. Godz. 13:00 – Galeria Rektorat.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie uroczystość nadania galerii imienia śp. Zenon Polus, wybitnego artysty i pedagoga, zasłużonego dla kultury miasta Zielona Góra.
2. Godz. 17:00 – Galerii Nowy Wiek, Muzeum Ziemi Lubuskiej
Wernisaż
3. Godz. 18.00 – Galeria BWA
Wernisaż
30-lecie akademickiego szkolnictwa artystycznego w Winnym Grodzie stało się okazją do przygotowania wydarzenia pt. WYOBRAŹ SOBIE, w którym wzięli udział twórcy związani z zielonogórską uczelnią.
Przypomnijmy, że w 1991 roku na ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze powstał Instytut Kultury i Sztuki Plastycznej, który po 10 latach wraz z przekształceniem się uczelni w Uniwersytet Zielonogórski zmienił nazwę na Instytut Sztuk Wizualnych. Od samego początku Muzeum Ziemi Lubuskiej sekundowało tej idei, organizując wiele wspólnych spotkań czy użyczając swoich przestrzeni na wystawy indywidualne i zbiorowe.
Organizatorzy wydarzenia noszącego nazwę WYOBRAŹ SOBIE, a właściwie trzech jego odsłon, odnieśli się do otwartej przed rokiem w muzeum wielkiej wystawy „Galeria Złotego Grona. Kolekcja Sztuki Polskiej XX wieku”. Pokazane na niej prace klasyków sztuki współczesnej – które zgromadzono dzięki zakupom, ale przede wszystkim kolejnym edycjom Złotego Grona i Biennale Sztuki Nowej – stały się dla dzisiejszych twórców odniesieniem i inspiracją do stworzenia nowych dzieł. Osobą spajającą te niegdysiejsze oraz najnowsze wydarzenie (Biennale Zielona Góra) stał się Ryszard Woźniak – kurator i pomysłodawca całej wystawy, obchodzący w tym roku 40-lecie pracy twórczej.
W trzech przestrzeniach wystawienniczych zaprezentowano prace 26 artystów, stanowiących także trzon kadrowy Instytutu Sztuk Wizualnych, który świętuje właśnie trzecią dekadę swojej aktywności edukacyjnej
Pierwsza część wystawy została zorganizowana w Galerii Rektorat Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jej otwarcie połączone zostało z nadaniem uczelnianej galerii imienia Zenona Polusa, ważnego twórcy, animatora życia artystycznego w mieście m.in. kreatora Biennale Sztuki Nowej, pokazującego dokonania młodego pokolenia plastyków w trudnym czasie stanu wojennego.
W Galerii Rektorat, znalazły się prace Alicji Lewickiej-Szczegóły, Joanny Fuczko, Mirka Gugały, Radka Czarkowskiego, Patrycji Wilczek-Sterna, Pauliny Komorowskiej-Birger oraz Liwii Liteckiej.
Z kolei w muzealnej Galerii Nowy Wiek zaprezentowano Basi Bańdy, Aleksandry Kubiak, Jarka Jeschke, Sławomira ZBIOK Czajkowskiego, Heleny Kardasz, Magdy Gryski, Kasi Smugarzewskiej oraz Pawła Andrzejewskiego.
Na trzecią odsłonę wystawy, która miała miejsce w Galerii BWA, złożyły się prace Piotra Szurka, Andrzeja Bobrowskiego, Anny Owsian-Matyji, Maryny Mazur, Karoliny Spiak, Marka Lalko, Katarzyny Dziuby, Kacpra Będkowskiego oraz Ryszarda Woźniaka.