Wystawa poświęcona jest wybranym aspektom historii Żydów po obu stronach Odry. Jest ona zaproszeniem do refleksji i dialogu między dawnymi i obecnymi mieszkańcami regionu oraz do odkrywania polsko-niemiecko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego tych ziem.
Tereny nadodrzańskie, zmieniające przez wieki swoją przynależność państwową, były od zawsze terenem pogranicza. Tutaj spotykała się również kultura Żydów niemieckich z kulturą Żydów polskich. Tej różnorodności kulturowej nad Odrą, Obrą i Wartą zagrażać zaczęła w XIX w. narastająca fala nacjonalizmu i antysemityzmu, a ostatecznie zniszczył ją nazizm. Po II wojnie światowej granica między Polską a Niemcami została wyznaczona na Odrze i Nysie Łużyckiej. Po wypędzeniu i wysiedleniu niemieckiej ludności ziemie te stały się nową ojczyzną dla Polaków. Przez krótki czas wydawało się, że na Dolnym Śląsku i Pomorzu zadomowią się także ocaleli z Holokaustu polscy Żydzi. Początkowo osiedliły się tutaj ich dziesiątki tysięcy, ale większość z nich opuściła te tereny do końca lat 60. XX wieku. Z biegiem czasu tysiącletnia obecność Żydów nad Odrą popadła w zapomnienie, a jej ślady zacierały się lub zostały zniszczone. Wystawa próbuje ocalić od zapomnienia i przypomnieć te ślady.
Program wernisażu:
Wystawa potrwa do 26 kwietnia 2020 roku.
Mecenasi wydarzenia
4.03.2020 r. nastąpiło otwarcie wystawy poświęconej historii Żydów mieszkających po obu stronach Odry na przestrzeni wieków. Założenia ekspozycji przedstawiły jej kuratorki Magdalena Abraham-Difenbach oraz Magdalena Gebala. Spotkanie poszerzone zostało o bardzo poruszający wykład Andrzeja Kirmiela odnoszący się do obiektów kultury materialnej i duchowej w naszym regionie, które uległy zniszczeniu w wyniku polityki państwa polskiego po II wojnie światowej. Usuwano wówczas wszelkie znaki świadczące o dotychczasowej historii tych terenów. Nie bez znaczenia była także dewastacja, jakiej dokonały i nadal dokonują osoby identyfikujące się z ideami antysemickimi. Wypowiedź A. Kirmiela zakończył pokaz filmu dokumentującego działalność grupy niemieckich emerytów odnawiających kirkut w Skwierzynie.
Wernisaż spotkał się z dużym zainteresowaniem zielonogórzan, wśród gości znaleźli się także przedstawiciele narodowości żydowskiej. Alicja Skowrońska – przewodnicząca żarskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce dziękowała za przygotowanie wystawy kuratorkom z Niemiec oraz zielonogórskim muzealnikom.
Zwieńczeniem wieczoru była degustacja potraw żydowskich przez przez członków Chrześcijańskiej Wspólnoty „Bez Ścian” ze Zboru Kościoła Bożego w Chrystusie w Zielonej Górze.