Ekspozycja przygotowana z okazji 30. rocznicy śmierci artysty przypomina jego wszechstronny dorobek w zakresie malarstwa, rysunku i grafiki. Prace z kolekcji Muzeum Ziemi Lubuskiej, dopełnione pracami z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego, dają nam wgląd w uniwersum niespokojnej wyobraźni artysty. Jego akty (w szczególności postaci kobiecych), erotyki, pełne dramatyzmu, a niekiedy i rubasznego żartu sylwetki ludzkie – z biegiem lat coraz częściej „krzyżowane” – jak również portrety, ilustracje utworów literackich czy surrealistyczne obrazy miasta, wciąż przemawiają ekspresją i oryginalnością autorskiej wizji Gordona, poety człowieka, miejsca, czasu i myśli.
Na wstępie powitali nas dyrektor Muzeum, Leszek Kania oraz kurator wystawy – Jacek Gernat. Przedstawili najważniejsze oraz najciekawsze wydarzenia z życia Andrzeja Gordona. Przybliżyli również twórczość i kierunek działań przedwcześnie zmarłego artysty. To wszystko umożliwiło zwiedzającym głębsze zrozumienie zaprezentowanych dzieł Gordona. Co ciekawe, Jacek jest rodowitym gorzowianinem, co też dopełnia koncepcję nowo otwartej wystawy.
Zapraszamy wszystkich do jej zwiedzania, bo poniższe zdjęcia nie odzwierciedlają w stu procentach atmosfery panującej na sali.
Kilka słów na temat samego artysty:
Andrzej Gordon, malarz i grafik, urodził się w 1945 r. w Bydgoszczy. W latach 1964-1970 studiował malarstwo i grafikę w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowniach malarstwa u prof. Juliusza Studnickiego oraz grafiki u prof. Andrzeja Rudzińskiego. W 1969 r. osiedlił się w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie żył i tworzył aż do śmierci. To właśnie w tym mieście, w 1968 r., zaprezentowano jego pierwszą autorską wystawę (w Muzeum Okręgowym, ob. Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta).
Uznanie w środowisku artystycznym zyskał, tworząc kontrowersyjne dzieła malarskie, rysunkowe i graficzne, łączące elementy sakralne z erotycznymi.
Choć artysta związał swoje życie z Gorzowem Wlkp., to kontakty środowiskowe, osobiste przyjaźnie czy artystyczne inspiracje na lata połączyły jego twórczość z Zieloną Górą, stąd nie bez powodu Jan Muszyński żartobliwie określił go mianem „zielonogórskiego malarza z Gorzowa”. W Zielonej Górze z znajduje się też najbogatszy zbiór prac Gordona.
Jego dorobek ocenia się go na ponad 1000 obrazów, grafik, pasteli plakatów, ilustracji do książek i tomików poezji. Gordon prezentował swoją twórczość na ponad 40 indywidualnych wystawach, zarówno w kraju (we wspomnianym wcześniej Gorzowie Wlkp., rodzinnej Bydgoszczy, Zielonej Górze, Szczecinie, Poznaniu, Koszalinie, Warszawie), jak i za granicą (Frankfurcie nad Odrą). Oprócz tego jego prace były eksponowane w wystawach zbiorowych i konkursach, m.in. w Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp., Szczecinie, Bydgoszczy, Elblągu, Poznaniu, Paryżu i Lipsku. W 1976 r. otrzymał odznakę Zasłużonego Działacza Kultury, a w 1988 r. Srebrny Krzyż Zasługi.
Termin wystawy: 30 XI 2022 – 5 III 2023
Kurator wystawy: Jacek Gernat