Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Zbiory
Winiarstwo

Zbiory Działu Winiarskiego liczą ponad 1540 eksponatów, a ich początki sięgają jeszcze okresu Heimatmuseum. Do najważniejszych kolekcji należą narzędzia i naczynia związane z produkcją wina np.: prasy winiarskie, beczki, konwie. Wśród zabytków z tej grupy na szczególną uwagę zasługują XVIII-wieczne koryto i miazgownica ręczna, drewniane dna beczek oraz elementy wielkich pras winiarskich. Osobną grupę tworzą kamionkowe naczynia: butle, dzbany wytwarzane na Śląsku ( m.in. w Bolesławcu).

Liczny zbiór stanowią naczynia cynowe z XVII-XIX w. związane z działalnością zielonogórskich cechów rzemieślniczych. Począwszy od lat 60. XX stulecia systematycznie powiększana była kolekcja szkła artystycznego i użytkowego. Najbardziej wartościowe jest XVIII-wieczne polskie szkło wyprodukowane w należących do Radziwiłłów hutach w Urzeczu i Nalibokach. Duży i efektowny zbiór tworzy XIX-wieczne szkło śląskie i czeskie. W latach 80. XX w. zaczęła powstawać kolekcja współczesnego szkła artystycznego, na którą składają się głównie naczynia zaprojektowane przez Zbigniewa Horbowego.

Liczny zbiór stanowią ekslibrisy o tematyce winiarskiej pochodzące z kolekcji Norberta Lippóczy’ego. Istotnym uzupełnieniem wymienionych wyżej zabytków są dzieła sztuki współczesnej związane z produkcją winą i kulturą picia wina, w tym obrazy autorstwa Ireny Bierwiaczonek, Doroty Komar-Zmyślony i Jerzego Fedro oraz rzeźby głów Bachusa wykonane przez Wiesława Arminajtisa.