Walne Zebranie Lubuskiego Oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich, 2 grudnia 2024 r., w Muzeum Ziemi Lubuskiej
Członkowie Lubuskiego Oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich spotkali się 2 grudnia 2024 roku w Muzeum Ziemi Lubuskiej. W spotkaniu uczestniczyło dwudziestu dwóch przedstawicieli muzeów z: Drzonowa, Gorzowa Wielkopolskiego, Międzyrzecza, Nowej Soli, Ochli, Pniewa, Świdnicy, Świebodzina i Zielonej Góry. Spotkanie poprowadził dr Longin Dzieżyc, przewodniczący Lubuskiego Oddziału SMP.
Uczestnicy wysłuchali wykładu Tadeusza Woźniaka, dyrektora Muzeum Etnograficznego w Ochli pt. „Transformacja technologiczna muzeów”, w którym dotyczącego projektu informatyzacji placówek muzealnych, na przykładzie wirtualnego przewodnika po ekspozycjach, realizowanego przez Muzeum w Ochli.
Refleksjami z Walnych Zebrań Stowarzyszenia Muzealników Polskich, jakie odbyły się w Toruniu (czerwiec 2024) i Szreniawie (listopad 2024) podzielił się dr Longin Dzieżyc. Dr Dzieżyc przedstawił również wyniki spotkania z Ministrą Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanną Wróblewską oraz wyzwania przed jakimi stoją muzea w obecnych i nadchodzących latach. Wnioski płynące z tych spotkań wskazują na potrzebę realizacji postulatów przyjętych na I Kongresie Muzealników oraz potrzebę zorganizowania II Kongresu Polskich Muzeów.
Szczególnie istotne, jak podkreślał dr Longin Dzieżyc były wnioski płynące z plenarnej debaty Zarządu Głównego SMP w Szreniawie, gdzie zaprezentowano 12 postulatów/tez kierunkowych dla władz centralnych i samorządowych, dotyczących kluczowych kwestii dla rozwoju muzealnictwa w Polsce oraz zwrócono uwagę na potrzebę opracowania planów obchodów kolejnego jubileuszu – 80-lecia działalności muzeów na Ziemi Lubuskiej. Przy tej okazji zaprezentowano również wcześniejsze wydawnictwo „75 lat muzeów na Ziemi Lubuskiej”.
Z okazji jubileuszu pojawiła się propozycja wydania informatora turystycznego o placówkach muzealnych w regionie. Byłoby to pierwsze wydawnictwo tego typu poświęcone Ziemi Lubuskiej. Powołano komitet redakcyjny, który zajmie się pracami nad publikacją. W jego skład weszli dr Longin Dzieżyc, dr Ewa Pawlak i Piotr Dziedzic.
Na spotkaniu zaproponowano także organizację wyjazdów dla członków stowarzyszenia w 2025 roku do odrestaurowanego pałacu w Muzeum Etnograficznym w Ochli (wiosna) oraz Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie (czerwiec).
Na zakończenie spotkania omówiono sytuację poszczególnych muzeów. Członkowie stowarzyszenia przedstawili bieżące problemy związane z działalnością swoich instytucji oraz poinformowali o planowanych przedsięwzięciach na 2025 rok.
Spotkanie zamknął dr Longin Dzieżyc, przypominając także o konieczności opłacania składek członkowskich stowarzyszenia. Po spotkaniu część osób udała się na zwiedzanie wybranych wystaw w Muzeum Ziemi Lubuskiej.