Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Zebranie Muzealników

Walne Zebranie Lubuskiego Oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich, 2 grudnia 2024 r., w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Członkowie Lubuskiego Oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich spotkali się 2 grudnia 2024 roku w Muzeum Ziemi Lubuskiej. W spotkaniu uczestniczyło dwudziestu dwóch przedstawicieli muzeów z: Drzonowa, Gorzowa Wielkopolskiego, Międzyrzecza, Nowej Soli, Ochli, Pniewa, Świdnicy, Świebodzina i Zielonej Góry. Spotkanie poprowadził dr Longin Dzieżyc, przewodniczący Lubuskiego Oddziału SMP.

Uczestnicy wysłuchali wykładu Tadeusza Woźniaka, dyrektora Muzeum Etnograficznego w Ochli pt. „Transformacja technologiczna muzeów”, w którym dotyczącego projektu informatyzacji placówek muzealnych, na przykładzie wirtualnego przewodnika po ekspozycjach, realizowanego przez Muzeum w Ochli.

Refleksjami z Walnych Zebrań Stowarzyszenia Muzealników Polskich, jakie odbyły się w Toruniu (czerwiec 2024) i Szreniawie (listopad 2024) podzielił się dr Longin Dzieżyc. Dr Dzieżyc przedstawił również wyniki spotkania z Ministrą Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanną Wróblewską oraz wyzwania przed jakimi stoją muzea w obecnych i nadchodzących latach. Wnioski płynące z tych spotkań wskazują na potrzebę realizacji postulatów przyjętych na I Kongresie Muzealników oraz potrzebę zorganizowania II Kongresu Polskich Muzeów.

Szczególnie istotne, jak podkreślał dr Longin Dzieżyc były wnioski płynące z plenarnej debaty Zarządu Głównego SMP w Szreniawie, gdzie zaprezentowano 12 postulatów/tez kierunkowych dla władz centralnych i samorządowych, dotyczących kluczowych kwestii dla rozwoju muzealnictwa w Polsce oraz zwrócono uwagę na potrzebę opracowania planów obchodów kolejnego jubileuszu – 80-lecia działalności muzeów na Ziemi Lubuskiej. Przy tej okazji  zaprezentowano również wcześniejsze wydawnictwo „75 lat muzeów na Ziemi Lubuskiej”.

Z okazji jubileuszu pojawiła się propozycja wydania informatora turystycznego o placówkach muzealnych w regionie. Byłoby to pierwsze wydawnictwo tego typu poświęcone Ziemi Lubuskiej. Powołano komitet redakcyjny, który zajmie się pracami nad  publikacją. W jego skład weszli dr Longin Dzieżyc, dr Ewa Pawlak i Piotr Dziedzic.

Na spotkaniu zaproponowano także organizację wyjazdów dla członków stowarzyszenia w 2025 roku do odrestaurowanego pałacu w Muzeum Etnograficznym w Ochli (wiosna) oraz Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie (czerwiec).

Na zakończenie spotkania omówiono sytuację poszczególnych muzeów. Członkowie stowarzyszenia przedstawili bieżące problemy związane z działalnością swoich instytucji oraz poinformowali o planowanych przedsięwzięciach na 2025 rok.

Spotkanie zamknął dr Longin Dzieżyc, przypominając także o konieczności opłacania składek członkowskich stowarzyszenia. Po spotkaniu część osób udała się na zwiedzanie wybranych wystaw w Muzeum Ziemi Lubuskiej.