Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu
Aktualności
„Preludium Zagłady. Zbąszyń 1938.” – wykład

WYKŁAD ANDRZEJA KIRMIELA W MUZEUM ZIEMI LUBUSKIEJ

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza
16.10.2025 roku o godz. 17:00
do Sali Witrażowej na wykład Andrzeja Kirmiela
pt. Preludium Zagłady. Zbąszyń 1938.

Wykład i prezentacja podejmuje mało znany w historiografii temat obozu internowania ludności żydowskiej w Zbąszyniu. Przebywali tam polscy Żydzi, którzy zostali deportowani z Niemiec w ramach tzw. Polenaktion pod koniec 1938 roku.

W utworzonym tam obozie przejściowym panowały dramatyczne warunki, a jego istnienie stało się międzynarodowym skandalem. Sytuacja ta sprawiła, że przebywający w Paryżu polski Żyd Herszel Grynszpan, którego rodzice przebywali w Zbąszyniu, w odwecie zastrzelił niemieckiego dyplomatę Ernesta vom Ratha. O tym wydarzeniu donosiła cała ówczesna światowa prasa. Czyn Grynszpana posłużył nazistom do rozpętania nagonki antysemickiej, znanej jak Noc Kryształowa.

Andrzej Kirmiel – historyk, naukowiec, dyrektor Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu. Autor licznych artykułów i publikacji z zakresu historii regionu, a także stosunków polsko-niemiecko-żydowskich.

Zapraszamy!