Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Konferencja prasowa inaugurująca projekt

Informacja prasowa, Zielona Góra, dn. 22 sierpnia 2018

Zielonogórskie muzeum powiększy się. Otwarcie projektu „Rozbudowa i modernizacja Muzeum Ziemi Lubuskiej”.

Po 59 latach od ostatniej przeprowadzki, Muzeum Ziemi Lubuskiej rozpoczyna ważny projekt rozbudowy i modernizacji, którego zwieńczeniem będzie większa powierzchnia ekspozycji, a także lepsze warunki magazynowania zabytków oraz dzieł sztuki. Nowo projektowana część budynku stworzy ponadto większe możliwości dla edukacji kulturalnej dzięki nowoczesnej bazie konferencyjnej. O szczegółach projektu opowiedzą Dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej, Leszek Kania oraz zaproszeni goście – podczas konferencji, która odbędzie się 31 sierpnia o godz. 12:00 w siedzibie Muzeum w sali Muzeum Wina.


Bez mała sześć dekad minęło od czasu, kiedy Muzeum Ziemi Lubuskiej (MZL) zajęło swoją obecną siedzibę. Od tamtej pory znacząco zmieniły się potrzeby kulturalne społeczności, a także przyrosła ilość zbiorów gromadzonych przez Muzeum. W tym czasie Zielona Góra prawie potroiła swoją liczbę mieszkańców, a zatem aby stworzyć sprzyjające warunki uczestnictwa w kulturze i zapewnić dostęp do edukacji odbiorcom niezależnie od wieku, przekonań, wykształcenia, czy też stopnia niepełnosprawności lub pochodzenia – co wynika wprost z misji MZL – musi się ono rozbudować.


Oprócz rozszerzenia powierzchni wystaw, znacząco poprawią się także warunki przechowywania zbiorów nie będących aktualnie w ekspozycji. To bardzo ważne, aby zabytkom i dziełom sztuki zapewnić odpowiednie warunki przechowywania, szczególnie w zakresie temperatury i wilgotności, z czym było coraz trudniej w obecnym budynku.


Dzięki rozbudowie powstaną dwa nowe ciągi ekspozycyjne, z czego jeden będzie dotyczył historii, a drugi sztuki. Nowa przestrzeń stworzy także miejsce dla jedynego w mieście obiektu pochodzenia renesansowego – kamiennego portalu z Przytoku, datowanego na 1596 r.


O celach, harmonogramie i planowanym przebiegu projektu, który nosi tytuł „Rozbudowa i modernizacja Muzeum Ziemi Lubuskiej” opowie szczegółowo, podczas konferencji prasowej, Leszek Kania – Dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej.


Projekt „Rozbudowa i modernizacja Muzeum Ziemi Lubuskiej” jest częścią Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, a zgłoszony został przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego do realizacji inwestycji w ramach Kontraktu Terytorialnego. Projekt realizuje cele VIII osi i jest ściśle związany z ochroną regionalnego dziedzictwa kulturowego i rozwoju zasobów kultury.


Informacja prasowa, Zielona Góra, dn. 31 sierpnia 2018

Relacja z pierwszej konferencji prasowej poświęconej realizacji projektu „Rozbudowa i Modernizacja Muzeum Ziemi Lubuskiej”.

Za nami pierwsza konferencja prasowa poświęcona realizacji projektu „Rozbudowa i Modernizacja Muzeum Ziemi Lubuskiej” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


O szczegółach tego ważnego dla miasta i regionu wydarzenia – w swoich wystąpieniach informowali:


Leszek Kania  – Dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej, który stwierdził, że:


„Obiekt zyska 2 tys. metrów powierzchni użytkowej. Zmieni się jego forma zewnętrzna, a co najważniejsze przejdzie prawdziwą metamorfozę wewnętrzną. Chcemy, aby to była ekspozycja na miarę XXI. wieku. Taka, żebyśmy pokazali historię Lubuszan w sposób multimedialny. Chcemy pokazać bogactwo regionu.


– Dodał, że Muzeum będzie przedstawiać historię regionu i jego mieszkańców w sposób nowoczesny i dostępny dla każdego, ale będzie w nim także miejsce na sztukę współczesną.”


Elżbieta Anna Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego podkreśliła znaczenie inwestycji:


„- Nasza kultura i dziedzictwo jest dla nas fundamentem budowania tożsamości regionu, który wykuwa swoją historię od 20 lat. Dlatego muzeum rozbudowane w tej nowej koncepcji jest niesłychanie potrzebne. Przeznaczyliśmy spore środki w przekonaniu, że jest to jedna z najważniejszych inwestycji w obszarze kultury.”


oraz  Jerzy Duber – kierownik administracyjno-gospodarczy Muzeum Ziemi Lubuskiej, który poinformował o stanie zaawansowania realizacji projektu, przedstawił dotychczasowe działania związane z przeprowadzonymi procedurami.


Jesteśmy po pierwszym przetargu na roboty budowlane. Niestety, ponieważ firmy oferowały wykonanie robót za wyższe kwoty niż posiadamy w budżecie, musieliśmy unieważnić procedurę. Być może w poniedziałek albo w pierwszych dniach przyszłego tygodnia uda się nam ogłosić drugi przetarg.


Alicja Lubos-Schatton – przedstawicielka  firmy Vidi-Film odpowiedzialnej za aranżację wnętrz.


Jesteśmy takimi projektantami, którzy w pierwszym rzędzie wychodzą od interesujących obiektów. Natomiast multimedia są bardziej tłem. We współczesnym muzealnictwie różnie to bywa. Muzeum Ziemi Lubuskiej ma bardzo bogate zbiory. Postanowiliśmy je w odpowiedni sposób wydobyć. Ważna jest nie wielość eksponatów, ale raczej ich dobór i aranżacja. Staraliśmy się szczególnie wydobyć artefakty o wartości symbolicznej, które mówią dużo więcej niż wszelkie opisy.


Obecni na konferencji dziennikarze zadawali pytania dotyczące terminu zakończenia inwestycji i ewentualnych zagrożeń, które mogą wyniknąć z uwagi na nierozstrzygnięty I przetarg na roboty budowlane.