XIX- i XX-wieczna polska i niemiecka emigracja zamorska, ze szczególnym uwzględnieniem Australii i Stanów Zjednoczonych. Czyn zbrojny Polonii amerykańskiej podczas I wojny światowej. Działalność polonijnych kobiecych organizacji pomocowych w Stanach Zjednoczonych na rzecz polskich weteranów I i II wojny światowej.
Migracje ludności na Ziemi Lubuskiej w pierwszych latach po wojnie – przesiedleńcy z Kresów, osadnicy z Wielkopolski i Polski centralnej, dipisi, reemigranci, Sybiracy, mniejszości narodowe i etniczne, etc. Szlaki migracyjne. Procesy osadnicze. Problematyka tożsamości i zakorzenienia pionierów na Ziemi Lubuskiej. Wielokulturowe dziedzictwo pionierów.
Wywiady narracyjne ze świadkami historii (powojenni osadnicy na Ziemi Lubuskiej).
Tematyka kulturowo-społecznej odrębności regionu. Problematyka budowania i wzmacnia poczucia tożsamości regionalnej i związku mieszkańców z Ziemią Lubuską. Analiza zmian i tendencji zachodzących w identyfikacji regionalnej mieszkańców regionu. Społeczeństwo postmigracyjne. Procesy integracyjne i dezintegracyjne.
Historia rodzin XIX-wiecznych luteranów (późniejszych emigrantów) z terenów współczesnej Ziemi Lubuskiej na tle szerszej historii i procesów społecznych.
Nowe funkcje muzeum i sposoby komunikacji z widzami. Relacje muzeum-publiczność. Muzeum partycypacyjne. Biografie przedmiotów jako nośniki mikrohistorii.