Archiwum aktualności
“A potem już tylko nic”

Wczoraj w Muzeum odbyło się dwugodzinne spotkanie autorskie z Krzysztofem Koziołkiem, poświęcone książce pt. “A potem już tylko nic”.

Krzysztof opowiedział tym, skąd pojawił się pomysł na fabułę, o inspiracjach, jakie towarzyszyły mu przy procesie twórczym oraz o różnych trudnościach, ale i radościach, jakie towarzyszą mu na długoletniej drodze pisarskiej. Spotkanie poprowadziła dr Alina Polak-Woźniak. Krzysztof Koziołek, akcję swojego najnowszego thrillera osadził w Zielonej Górze, przenosząc czytelników do roku 2031. Niby to tylko kilka lat, a jednak świat, jaki wykreował autor, zmrozi niejednego. Pewien recenzent “A potem już tylko nic” napisał, że ma nadzieję, iż wizja autora nigdy się nie spełni. My możemy uchylić rąbka tajemnicy, że niektóre z rzeczy wymyślonych przez Koziołka już się wydarzyły.

Dziękujemy gościom za przybycie do Muzeum!

Opis fabuły:

“Rok 2031. Polska jest jednym z największych przegranych światowej wojny o wodę wywołanej przez gwałtowne zmiany klimatyczne będące efektem problemów gospodarczych, jakie wstrząsnęły planetą za sprawą pandemii koronawirusa i wojny na Ukrainie. Od zakończenia konfliktu większością ziemskich zasobów zarządza kilka międzynarodowych korporacji.

Cały kraj podzielony jest na zamknięte strefy, jedną z nich jest Enklawa Zielona Góra. Lokalne samorządy to fikcja, regionami rządzą przedstawiciele koncernów dystrybuujących wodę i ustalający jej cenę.

W Polsce trwa permanentny stan wyjątkowy, działanie konstytucji i praw obywatelskich jest zawieszone. Kradzież wody jest surowo karana, włącznie z karą śmierci. Internet jest cenzurowany, a rozmowy telefoniczne podsłuchiwane. Działa tylko jedna – rządowa – stacja telewizyjna. Obowiązuje godzina policyjna, a przemieszczanie się ludzi jest ściśle kontrolowane. Obywatelom trzeciej i czwartej kategorii wypłacane pensje z trudem wystarczają na pokrycie kosztów jedzenia i wody.

Niespodziewanie dzienne limity wody dla najuboższych grup społecznych zostają jeszcze bardziej obniżone, a jej cena wywindowana do niebotycznego poziomu. W odpowiedzi na te wydarzenia kilku mieszkańców Enklawy Zielona Góra pod wodzą Jana Krzyka postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. W tajemnicy rozpoczynają drążenie tunelu do nieczynnej kopalni węgla brunatnego od wielu lat zalanej wodą.”

Partner wydarzenia