Aktualności
Barwy – Cienie – Wersy

W imieniu organizatorów koncertu muzyki kameralnej Barwy – Cienie – Wersy serdecznie zapraszamy do wysłuchania twórczości muzycznej kompozytorek i kompozytorów nie tylko z Zielonej Góry, ale także Poznania i Szczecina.

14 maja 2024 r., godz. 18.00

Muzeum Ziemi Lubuskiej

(al. Niepodległości 15, Zielona Góra)

wstęp wolny

Coroczny koncert muzyki współczesnej to już tradycja w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tym razem, oprócz kompozytorek i kompozytorów reprezentujących Zieloną Górę i Poznań, zaprosiliśmy do współpracy także twórców ze Szczecina.

W programie znalazły się kompozycje instrumentalne: utwory na wiolonczelę i fortepian, fortepian solo, a także pieśni do słów Cypriana Kamila Norwida. W tytułach kompozycji znajdziemy odwołania do barw, cieni i poetyckich inspiracji, a grono wykonawców reprezentuje wszystkie trzy ośrodki:  Milena Palkaj – fortepian (Szczecin), Wojciech Kaszuba – wiolonczela, Maria Koszewska-Wajdzik – fortepian (Poznań), Maciej Straburzyński – bas-baryton i Monika Hanus-Kobus – fortepian (Zielona Góra).

Planowany koncert jest owocem współpracy Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego z Katedrą Kompozycji Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Akademią Sztuki w Szczecinie. Koncert poprowadzi studentka Instytutu Muzyki, Natalia Witwicka.

Patronaty: Związek Kompozytorów Polskich, Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC

Program koncertu:

Piotr Gryska – Toccata na fortepian (2015)

Agnieszka Zdrojek-Suchodolska – „Gra cieni 3” na wiolonczelę i fortepian (2024) – prawykonanie

Stanisław Leśniewski – Trzy pieśni do słów Norwida na baryton i fortepian (2024) – prawykonanie

  • I Przeszłość
  • II Ciemność
  • III Czułość

Artur Cieślak –  I Sonata fortepianowa „Post-Neo” na lewą rękę (2013, zrewid. 2014)

Katarzyna Taborowska – „Czarno-Białe” na wiolonczelę i fortepian (2024) – prawykonanie

Katarzyna Kwiecień-Długosz – Płatki „Białych kwiatów” do słów C. K. Norwida na baryton i fortepian (2023, wybór) – prawykonanie

  • I. Zachariasz
  • II. Kamienie
  • III. Wyścig
  • IV. Cisza

Serdecznie zapraszamy!