Aktualności
Briefing prasowy

Dziś w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbył się briefing prasowy poświęcony sympozjum i podwójnemu wernisażowi wystaw. W briefingu wzięli udział: prof. dr hab. Paulina Komorowska-Birger – dyrektor Instytutu Sztuk Wizualnych UZ oraz Leszek Kania – dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej.

2 lutego o godzinie 13:30 zapraszamy na Międzynarodowe Sympozjum Badawcze „Hommage à Jan Buck” , zainicjowane przez Instytut Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego pod kierownictwem naukowym dr Lidii Głuchowskiej. Więcej informacji na temat Sympozjum znajduje się pod tym linkiem. 

O godzinie 17:00 odbędzie się podwójny wernisaż wystaw „Wszystko jest pejzażem. Serbołużycki malarz Jan Buck” oraz „Hommage à Jan Buck IV. WSZĘDZIE–NIGDZIE–DOM”.

Pierwsza z nich będzie prezentować prace artysty, pochodzące z kolekcji Muzeum Serbołużyckiego w Budziszynie. Dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej, Leszek Kania, zwrócił uwagę na zróżnicowane tematy i sposoby artystycznej artykulacji tych dzieł:

Jan Buck żył długo i przeszedł wiele etapów w swoim życiu artystycznym, zaczynając od obrazów realistycznych, poprzez epizod związanym z socrealizmem, aż po liczne odniesienia do malarstwa europejskiego.

Z kolei na wystawie pt. „Hommage à Jan Buck (IV): WSZĘDZIE – NIGDZIE – DOM” zaprezentowane zostaną prace 22 artystów z Instytutu Sztuk Wizualnych UZ. Prof. dr hab. Paulina Komorowska-Birger wyjaśniła, że:

Projekt rozpoczął się dwa lata temu, w 2022 roku. Spotkaliśmy się w gronie osób zainteresowanych unaocznieniem i propagowaniem twórczości artysty Jana Bucka. W tamtym momencie postanowiliśmy rozszerzyć ten projekt o wystawy towarzyszące. Instytut Sztuk Wizualnych stworzył cztery wystawy, z czego czwarta, ostatnia, aktualnie powstaje.

Więcej na temat podwójnego wernisażu wystaw znajduje się tutaj.