Archiwum aktualności
Brytyjska Noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Kolejna odsłona obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów w Muzeum Ziemi Lubuskiej za nami! Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Brytyjska Noc w Muzeum”.

Maj był miesiącem intensywnych przygotowań i – jak się okazało – wartych zachodu. Rewelacyjna frekwencja zwiedzających, zadowolenie na twarzach i przeplatanie się pokoleń. Zespół The Postman Polscy Beatlesi przyciągnął tłumy gości, którzy nie stronili od tańców (zresztą ciężko było ustać w miejscu przy takim wykonaniu utworów Beatlesów). Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy byli zaangażowani w przygotowania do Brytyjskiej Nocy. Podziękowania kierujemy do Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak, która zaszczyciła nas swoją obecnością i przywitała gości w niebanalny sposób „Nazywam się Polak. Elżbieta Anna Polak”, nawiązując tym samym do kultowego filmu o Jamesie Bondzie. 

To była doskonała okazja do zaprezentowania zarówno historycznej, jak i współczesnej odsłony kraju, którego kultura została ukształtowana przez wiele czynników. Wyspiarski status państwa, unia czterech krajów, z których każde z nich pielęgnuje tradycje i obyczaje, czy też muzyczne szlaki Wielkiej Brytanii stały się powodem, dla którego warto było przybliżyć dorobek Brytyjczyków mieszkańcom miasta i regionu oraz gościom z Polski i zza granicy. Tym razem wydarzenie zostało zorganizowane nietypowo, bowiem atrakcje zaplanowano na dwa dni.

19 maja o godzinie 20:00 wystąpił brytyjski wirtuoz skrzypiec — Nigel Kennedy (ur. 1956). W trakcie swojej kariery Nigel Kennedy odbył niezliczoną liczbę międzynarodowych tournée, występując u boku wiodących światowych orkiestr i dyrygentów w Europie, Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, Azji oraz Australii. Nigel Kennedy w niezwykły sposób przyciąga uwagę światowych mediów, a w swoim dorobku ma liczne i zróżnicowane wystąpienia telewizyjne. Otrzymał wiele indywidualnych nagród, m.in. w Wielkiej Brytanii za wkład w rozwój brytyjskiej muzyki (1997) oraz tytuł Artysty Roku (2001). Jego twórczość została doceniona także poza rodzimym krajem wyspiarskim. We Francji otrzymał nagrodę Gold Award, a w Szwajcarii Złotą Różę Montreux.

 

20 maja od 17:00 do 23:00 goście Muzeum mogli zgłębić wiedzę oscylującą wokół tematyki brytyjskiej poprzez wykłady, obejrzeć dedykowane wystawy oraz wysłuchać koncertu grupy coverowej, specjalizującej się w utworach The Beatles — legendy rocka.

Poniżej znajduje się program Brytyjskiej Nocy, dzięki któremu można prześledzić poszczególne punkty wydarzenia.

Program wydarzenia:

17:00 – uroczysta inauguracja  

17:15 –  wystawa okładek płyt brytyjskich zespołów rockowych z kolekcji red. Andrzeja Nawrockiego

17:15 – warsztaty edukacyjno-plastyczne Krystyny Betiuk – Pradawni Celtowie ujawnią wiele tajemnic o Tobie

Uczestnicy warsztatów poznali ciekawą, wciąż odkrywaną na nowo kulturę najdawniejszych mieszkańców Wysp Brytyjskich. Historia i zwyczaje ludów celtyckich fascynują do dnia dzisiejszego. Tajemnicze symbole odzwierciedlające świat ich duchowych wartości stanowią zagadkę dla historyków, a niepowtarzalne piękno celtyckich ornamentów jest niewyczerpanym źródłem inspiracji dla projektantów i stylistów z różnych dziedzin kultury współczesnej. Dzięki stworzonemu przez Druidów 2000 lat temu kalendarzowi celtyckiemu będzie można poznać swoje opiekuńcze drzewo, przyporządkowywane każdemu nowonarodzonemu w momencie przyjścia na świat. Uczestnicy warsztatów wykonali symboliczny znak Drzewa – Opiekuna na symbolicznej metalowej  tarczy.

17:30 – konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii – Bądź jak agent 007, zostań w quizie numer jeden

Tradycyjnie jednym z punktów muzealnego wydarzenia był konkurs wiedzy o państwie, które jest bohaterem muzealnej nocy. W tym roku konkurs odbył się pod tytułem: „Bądź jak agent 007, zostań w kwizie numer jeden”. Uczestników czekał test składający się 10 pytań, spośród których w każdym pytaniu należało wybrać jedną, prawidłową odpowiedź. 10 osób, które uzyskało największą ilość poprawnych odpowiedzi rywalizowało w głównym konkursie, który będzie miał charakter kwizu z pytaniami zamkniętymi. Tematyka pytań dotyczyła dziejów Wielkiej Brytanii jej kultury, filmu, sportu czy historii. Na zwycięzców i uczestników finałowych zmagań czekały atrakcyjne nagrody. Ich fundatorami jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Oddział w Zielonej Górze.

18:00 – wykład pt. Anarchia w brytyjskiej modzie: Westwood, McQueen, Treacy – dr Alina Polak-Woźniak

Wykład połączony z prezentacją multimedialną, opowiadający o największych, najsławniejszych, ale i najbardziej awangardowych projektantach brytyjskich:  Vivienne Westwood (1941-2022),  która wywarła znaczny wpływ na współczesną modę punk i nowej fali, Alexandrze McQueenie (1969-2010), znanym ze swoich niekonwencjonalnych projektów i szokowania publiczności oraz Phillipie Treacy’m (ur. 1967) – ekscentrycznym designerze kapeluszy, którego dzieła noszą gwiazdy i brytyjska rodzina królewska.

 

18:00 – projekcja filmu o Jamesie Bondzie

19:00 – wykład pt. Angielskie ślady w historii Zielonej Góry – dr Bartłomiej Gruszka

Wykład o ciekawych, brytyjskich wątkach w przedwojennej historii Zielonej Góry. Poprowadził go ceniony regionalista i archeolog, znany społecznik dr Bartłomiej Gruszka.

19:30 – wystawa zdjęć Damiana Chrobaka pt. Wycinek rzeczywistości

Wystawa Wycinek rzeczywistości to subiektywny obraz życia codziennego Londynu. Zarejestrowane aparatem ciekawe zdarzenia, które dosłownie wydarzyły się na ulicy. Uważny dokumentalny zapis krótkich historii blisko 12-milionowego miasta. Wnikliwe spojrzenie fotografa na rzeczywistość wielokulturowej metropolii. Często jedno zdjęcie to jedna krótka historia. Osobiste dekodowanie kultury wielkiego miasta, symboli i znaków czasu utrwalone na kolorowym negatywie. Dokumentalna fotografia uliczna Damiana Chrobaka oscyluje pomiędzy powagą, żartem, a czasem balansuje na cienkiej linii groteski. Inteligentne i wrażliwe spojrzenie na mikrohistorie londyńskiego świata zapisane w częściach sekundy za kurtyną migawki aparatu z czerwoną kropką. /Artur Reszko/

19:45 – wykład pt. Miasta jak lodówki, bombonierki i hogwarty z dodatkiem piłkarskim. Anglia oczami red. Artura Łukasiewicza

Do tyłu lodówki urodę Manchesteru porównał Liam Gallagher, wokalista słynnego zespołu Oasis i wierny kibic „The Citizens”, czyli Manchesteru City. Miejskie zaułki i ulice oczywiście nie są aż tak brzydkie i odpychające, zaskakują na każdym kroku. Niemal wszystkie prowadzą do futbolowych świątyń – stadionów City i United na Old Trafford. O przemysłowym sercu Anglii przypominają dzielnice z kanałami, śluzami i barkami. Manchester nie ma urody „bombonierek”. Te zobaczymy na pewno w Durham na północy i szkockim Edynburgu, mieście wymienianym wśród najpiękniejszych na świecie. Tam może zakręcić się w głowie od widoków i zabytków, nie mniej niż w Londynie, mieście nieporównywalnym do żadnego innego. Tu powietrze przesiąknięte jest także piłką (gdzie w Anglii nie jest) i sztuką. Wystarczy na początek zobaczyć niezwykły żyrandol Patricka Chihuly’ego w Muzeum Wiktorii i Alberta. Potem już będzie tylko ciekawiej.

20:00 – wykład pt. Wkład Brytyjczyków w światowe winiarstwo – dr Arkadiusz Cincio i Tomasz Kowalski. !OBOWIĄZUJE LIMIT MIEJSC! Informację o chęci udziału w wykładzie prosimy kierować na adres e-mail: media1@mzl.zgora.pl

Wykład składał się z dwóch części. W pierwszej z nich omówiono zasługi Brytyjczyków dla rozwoju winiarstwa na świecie. Mieszkańcy Wysp Brytyjskich mieli bowiem niezwykle istotny wpływ na tworzenie takich trunków jak: szampan, porto, sherry oraz wina z Bordeaux. Mniej znane są wina produkowane w Anglii i Walii choć ich historia jest długa i bogata. Druga cześć wykładu poświęcona była obecnemu winiarstwu brytyjskiemu, które często wytycza drogi dla innych nowych narodów winiarskich Północnej Europy.

21:00 – koncert grupy coverowej The Postman

Najpopularniejszy coverband w Polsce. Pochodzą z dolnego śląska, a swoją przygodę jako tribute band rozpoczęli w 1997 r. Od tamtej pory koncertują na terenie całego kraju. Swoje doświadczenie zdobywali grając na imprezach okolicznościowych i plenerowych, w telewizji  teatrach i filharmoniach.

 

Oprócz tego goście Muzeum mogli zwiedzić wystawy czasowe:

  1. Malarstwo, grafika, rzemiosło brytyjskie ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Miejskiego w Nowej Soli, WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze, Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu (Stalag VIII C & Stalag Luft 3) i kolekcji prywatnych
  2. Józef Gielniak (1932-1972) – Wirtuoz linorytu. Wystawa ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze
  3. Olga Boznańska (1865-1940). Malarstwo ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Patronat, partnerzy i sponsorzy wydarzenia: