Archiwum aktualności
Casting na dziewczynkę z obrazu Olgi Boznańskiej pt. „Dziewczynka ze słonecznikami”!

W 2016 roku Muzeum Ziemi Lubuskiej zorganizowało casting, mający na celu wyłonienie dziewczynki przypominającej tę z obrazu wybitnej malarki – Olgi Boznańskiej. Ku zaskoczeniu komisji zgłoszenia napłynęły nie tylko z okolic województwa lubuskiego, bowiem kandydatki pochodziły z Krakowa, Zgorzelca czy też Warszawy.

W 2016 roku Muzeum Ziemi Lubuskiej zorganizowało casting, mający na celu wyłonienie dziewczynki przypominającej tę z obrazu wybitnej malarki – Olgi Boznańskiej. Ku zaskoczeniu komisji zgłoszenia napłynęły nie tylko z okolic województwa lubuskiego, bowiem kandydatki pochodziły z Krakowa, Zgorzelca czy też Warszawy. Wówczas wytypowano trzy dziewczynki, których uroda wykazywała podobieństwo wobec bohaterki obrazu Boznańskiej. 

Nadchodząca wystawa malarstwa artystki w MZL oraz powyższe wspomnienie stały się przyczynkiem do podjęcia decyzji o wznowieniu castingu. Nie trudno ukryć, że w przypadku poszukiwania dziewczynki, podobnej aparycją do tej na portrecie, czas odgrywa ważną rolę. Zwyciężczynie sprzed lat już nie są dziewczynkami, a młodymi paniami. Nadszedł moment, aby wyłonić nowe twarze, które godnie zastąpią laureatki pierwszej odsłony castingu.

Poszukiwana w przedziale wiekowym 8-12 lat powinna mieć jasne włosy, twarzą i sylwetką przypominać młodą osobę sportretowaną przez Olgę Boznańską na obrazie „Dziewczynka ze słonecznikami”. Na zgłoszenia czekamy do 07.04.2023r.

Casting przybierze formę planu zdjęciowego i odbędzie się w dniach 22-24.04.2023r. w siedzibie Muzeum Ziemi Lubuskiej. Na podstawie wykonanych fotografii jury wybierze laureatki, które zostaną zaproszone do muzeum w dniu 03.06.23r. na uroczyste obchody Dnia Dziecka, celem wręczenia nagród.

Prosimy koniecznie zapoznać się z regulaminem castingu, który dostępny jest poniżej. 

Zgłoszenia Kandydatek dokonują rodzice/opiekunowie prawni dziecka na podstawie KARTY ZGŁOSZENIA. Wypełnioną, podpisaną i zeskanowaną kartę należy wysyłać drogą mailową w dniach 02.03.23r – 07.04.23r. na adres: konkurs.mzl@gmail.com. Oryginały dokumentów należy dostarczyć w dniu Castingu (KARTA ZGŁOSZENIA + ZGODA NA PUBLIKACJĘ WIZERUNKU).

O godzinach sesji fotograficznej będziemy informować indywidualnie.

W razie pytań i wątpliwości prosimy o kontakt z Działem Oświatowym tel. 68 327 23 45

REGULAMIN

Załącznik nr 1 do Regulaminu (KARTA ZGŁOSZENIA)

Załącznik nr 2 do Regulaminu (ZGODA NA PUBLIKACJĘ WIZERUNKU)

Olga Boznańska (1865-1940) jest uznawana za najwybitniejszą polską malarkę. Urodziła się w Krakowie, zmarła w Paryżu. Portret dziewczynki trzymającej w ręku kwiaty słonecznika, znajdujący się w zbiorach muzeum w Zielonej Górze, powstał w Monachium. Stanowi zapowiedź niezwykle indywidualnego stylu artystki, który skrystalizował się właśnie w okresie monachijskim (1886-1898).  Powstaje tego pięknego portretu datuje się na 1891 r. i zdecydowanie stanowi jeden z najcenniejszych eksponatów wśród muzealnych zbiorów. W Muzeum Ziemi Lubuskiej od 1958 r.