Archiwum aktualności
Eliminacje okręgowe XLIV Olimpiady Artystycznej

Od wielu już lat w pierwszym kwartale roku odbywają się okręgowe eliminacje Olimpiady Artystycznej adresowanej do uczniów szkół średnich interesujących się sztuką. W 2020 roku w województwie lubuskim zakwalifikowało się 6 osób, przedstawiciele II LO z Gorzowa Wlkp., I LO z Żar oraz I i V LO z Zielonej Góry.

Gospodarzem obydwu tur eliminacji było Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. W części pisemnej zadaniem uczniów było napisanie wypracowania na jeden spośród pięciu podanych do wyboru tematów. Dwoje uczestników wybrało pytanie związane ze sztuką Caravaggia i Berniniego, natomiast pozostałych zainteresowały zagadnienia przekrojowe. Pierwszy z nich to jeździec na koniu jako popularny motyw w sztuce europejskiej, drugi z kolei odnosił się do zagadnienia funkcjonalności architektury.

Etap pisemny wypadł bardzo dobrze i do dalszej części eliminacji przeszły wszystkie osoby. Egzamin ustny składał się z prezentacji tzw. tematu własnego oraz odpowiedzi na wylosowane dwa oddzielnie punktowane pytania z wiedzy o sztuce w oparciu o konkretne dzieła (na podstawie reprodukcji).

Nominację do etapu centralnego XLIV Olimpiady Artystycznej uzyskali uczniowie zielonogórskich szkół – Maksymilian Pogoda z V LO oraz Miłosz Gąsiewski z I LO w Zielonej Górze.