Archiwum aktualności
Europejskie Dni Dziedzictwa

Każdego roku we wrześniu Muzeum Ziemi Lubuskiej włącza się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Na początku wakacji ogłoszony został konkurs fotograficzny, którego tytuł „Moja droga. Historia zapisana obiektywem” nawiązuje do hasła wiodącego tegorocznych dni. Ostatni etap naszego współzawodnictwa jest właśnie rozstrzygany przy udziale internautów (do 16.09.2020). Dodatkowo w sobotę, 19.09.2020 r. wszystkie osoby, które zechcą odwiedzić naszą instytucja, mogą to zrobić bezpłatnie.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa ustanowiona przez Radę Europy i Unię Europejską mająca na celu promowanie zabytków, poprzez szeroko pojętą edukację . Ich celem jest przybliżanie dziedzictwa kulturowego regionu, zwrócenie na piękno  i nieprzemijającą wartość korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Każdego roku we wrześniu instytucje kultury, muzea udostępniają bezpłatnie do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.

20 września br. w Sali Witrażowej MZL nastąpiło podsumowanie konkursu „Moja droga. Historia zapisana obiektywem”, będącego jednym z elementów tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Jego laureatem został Bolesław Polarczyk, którego praca ”Święto Bzów w Siedlisku” uzyskała w wyniku głosowania internautów 932 głosy. Zwycięzca otrzymał gimbal, czyli stabilizator do smartfona, kamery lub aparatu. W niedzielnym spotkaniu uczestniczyła również Anna Ściepura z Międzyrzecza, autorka subtelnej fotografii pt. „Paradyż”, nominowanej przez jury do finałowej czternastki. Przybyli zostali obdarowani zestawami gadżetów Europejskich Dni Dziedzictwa oraz kopiami pracy Klemensa Felchnerowskiego pt. „Zielona Góra”. Wręczenia nagród dokonali Leszek Kania dyrektor zielonogórskiego muzeum oraz Urszula Rogowska – kierownik Działu Oświatowego MZL.

Przypomnijmy, że tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa miały nieco inny charakter, niż w latach poprzednich. Z uwagi na pandemię wiele zaplanowanych wcześniej wydarzeń musiało ulec modyfikacji i przeniesionych zostało na  na tryb on-line. Również i nasza instytucja zamiast zwyczajowych wykładów przygotowała konkurs fotograficzny, którego celem było zachęcenie mieszkańców regionu do podróży i wędrówek z obiektywem po lubuskich ścieżkach historii i kultury oraz do poznawania, odkrywania i utrwalania ich na zdjęciach.