Archiwum aktualności
Konferencja – Widzę dotykiem i słuchem (REHA for the blind)

„Widzę dotykiem i słuchem” – pod takim hasłem odbyła się w Muzeum Ziemi Lubuskiej kolejna odsłona ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo dla niewidomych.

Na spotkanie zorganizowane przez Fundację Szansa dla Niewidomych, zaproszone zostały osoby niedowidzące i niewidome wraz z opiekunami. Gości powitał gospodarz obiektu – dyrektor Leszek Kania, który przedstawił działania naszej instytucji na rzecz osób z dysfunkcjami zdrowotnymi. Przypomniał też, że jedną z ostatnich realizacji jest wdrażanie projektu „Edukacja muzealna osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Opowieści obrazów, dotknij, poznaj, posłuchaj”.

Podczas spotkania odbyły się wykłady dotyczące środowiska osób niewidomych ich codziennego funkcjonowania. Prelegenci zaprezentowali zagadnienia dotyczące prawnych oraz praktycznych zagadnień szeroko pojętej dostępności oraz wskazali działania, które są podejmowane na rzecz dostępności dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie autorskie z Markiem Kalbarczykiem – współzałożycielem Fundacji Szansa dla Niewidomych i wieloletnim jej społecznym prezesem.

W trakcie konferencji oferowano specjalistyczne wydawnictwa dla niewidomych, zaprezentowano „gadającą” grę w szachy i nawet zaproponowano rozegranie fragmentu partii. Ochotnikiem, który podjął wyzwanie był Pan Marek, który jest osobą niedowidzącą dopiero od pewnego czasu. W Muzeum towarzyszyła mu małżonka oraz z dwuletni, bardzo spokojny labrador. Na uchwycie pies miał zainstalowaną tabliczkę z napisem: „Nie przeszkadzaj, pracuję”.

Zwieńczeniem tego owocnego i integracyjnego spotkania był występ fortepianowy Zuzanny Cymer, studentki II roku Akademii Muzycznej w Poznaniu.