Aktualności
LATYNOSKA NOC W MUZEUM

Kolejna Noc Muzeów przeszła do historii!

18 maja, w sobotę, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze tętniło życiem. Tegoroczna edycja Nocy Muzeów przyciągnęła tłumy miłośników kultury i sztuki.

Bogactwo kultury Ameryki Łacińskiej

Tematem przewodnim tegorocznych obchodów była kultura Ameryki Łacińskiej. Wieczór rozpoczął się od energetycznego występu grupy tanecznej SambaSHOW, która zachwyciła publiczność latynoskimi rytmami.

Dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej, Leszek Kania, podkreślił specyfikę wydarzenia:

„Spotykamy się w Międzynarodowy Dzień Muzeów, obchodzony od 1977 roku. Noc Muzeów, będąca nieodłącznym elementem tych obchodów, organizowana jest od 1997 roku. Polska wstąpiła do Unii Europejskiej 20 lat temu, a my od 17 lat realizujemy Noc Muzeów w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Nasze wydarzenia mają specyficzny wymiar, ponieważ odnoszą się do kultury wybranego kraju.”

Wyjątkowi goście

Noc Muzeów odbyła się pod patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego, pana Marcina Jabłońskiego, oraz Prezydenta Miasta Zielona Góra, pana Marcina Pabierowskiego. Swoją obecnością zaszczycił nas również Ambasador Republiki Panamy w Polsce, pan Javier Bonagas de Gracia, wraz ze swoją asystentką i tłumaczką, panią Agatą Kąkol. W swoim przemówieniu ambasador podkreślił znaczenie Panamy jako mostu łączącego dwie kontynentalne masy lądowe oraz rolę kraju w międzynarodowym handlu i logistyce.

„Nasza działalność tranzytowa przyciągnęła ludzi z całego świata, co zapoczątkowało integrację wielokulturowego społeczeństwa” – powiedział ambasador.

W imieniu marszałka województwa wystąpił pan Radosław Brodzik, dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Podkreślił, że województwo lubuskie jest znane z tolerancji, otwartości na nowe kultury i radości życia.

„Szanowni Państwo, serdecznie witamy w Zielonej Górze i w województwie lubuskim. Jesteśmy dumni, że nasze województwo jest bramą na Europę, znane z tolerancji, otwartości na nowe kultury oraz radości życia” – powiedział.

Warsztaty i atrakcje

Oprócz występów tanecznych i dedykowanych wystaw, uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach tkackich. Wprowadzenia do warsztatu udzielił rdzenny Panamczyk, pan Wago-Amancio Chiari Arcia, oraz pani dr Ewa Nowacka-Chiari. Uczestnicy mieli okazję poznać tradycyjne panamskie tkaniny molas, co spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Na koniec wieczoru wystąpił zespół Bandonegro, z wokalistą Carlosem Rouletem z Argentyny.

Przyszłość Kulturalna Regionu

Na koniec Dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej, Leszek Kania, wyraził swoją wdzięczność za nieocenioną pomoc:

„Dziękujemy wszystkim mecenasom, którzy umożliwili realizację dzisiejszego święta.”

Tegoroczna Noc Muzeów była nie tylko okazją do spotkania z kulturą Ameryki Łacińskiej, ale również doskonałym dowodem na to, że Zielona Góra potrafi być miejscem międzynarodowych spotkań i kulturalnych wydarzeń na najwyższym poziomie. Czekamy z niecierpliwością na kolejne edycje tego wyjątkowego święta.

W programie Latynoskiej Nocy w MZL: wystawy tematyczne, konkurs wiedzy o Ameryce Łacińskiej oraz wykłady o kulturze tego regionu. Nie zabrakło warsztatów edukacyjno-plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przygotowano także atrakcje taneczne – pokaz samby w wykonaniu SambaSHOW oraz koncert zespołu Bandonegro. W programie znalazły się utwory wybitnych muzyków i kompozytorów, m.in. A. Piazzolla, A. Troilo, C. Gardel, E. Pereyra.

Szczegółowy opis atrakcji Latynoskiej Nocy w Muzeum Ziemi Lubuskiej znajduje się tutaj.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Zielona Góra oraz Marszałek Województwa Lubuskiego.

Patronat medialny objęła m.in. Gazeta Lubuska

www.gazetalubuska.pl