Archiwum aktualności
Lekcje muzealne w ramach projektu OPOWIEŚCI OBRAZÓW – DOTKNIJ, POZNAJ, POSŁUCHAJ

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze w okresie od 1 października do 23 grudnia 2021 r. przeprowadzi cykl 6 bezpłatnych lekcji muzealnych

Spotkania są adresowane do osób z dysfunkcjami wzroku, i będą realizowane w ramach projektu pt. „Opowieści obrazów – dotknij, poznaj, posłuchaj”.

W ramach lekcji  odbiorcy zapoznają się z charakterem najcenniejszych eksponatów Muzeum oraz tematyką wystaw stałych poprzez specjalnie przygotowane audiodeskrypcje oraz tyflografiki.

Tematy lekcji:

  1. Od pejzażu do abstrakcji – tajemnice obrazów z muzealnych kolekcji (dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy).Podczas lekcji odbiorca pozna najpopularniejsze rodzaje, techniki i tematy malarskie np. martwą naturę, portret, pejzaż, abstrakcję geometryczną na przykładzie wybranych, muzealnych eksponatów.
  2. Oblicza portretu  (dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorzy).Pogadanka i prezentacja najciekawszych portretów z muzealnych zbiorów m in. „Dziewczynki ze słonecznikami: autorstwa Olgi Boznańskiej.
  3. Figury, linie i materie – szlakiem malarstwa współczesnego (młodzież, dorośli).
    Prezentacja najcenniejszych eksponatów z Galerii Złotego Grona i wprowadzenie w magiczny świat abstrakcji, sztuki figuratywnej, malarstwa materii. Spotkanie zostanie wzbogacone na wstępie o prelekcję prof. Ryszarda Woźniaka (autora obrazu „Cielę”, który znajduje się na jednej z ekspozycji stałych Muzeum), poświęconą zagadnieniom sztuki współczesnej.
  4. Motywy winiarskie w sztuce (osoby dorosłe i seniorzy).
    Pogadanka połączona z prezentacją obiektów dotyczących tradycji winiarskich miasta i regionu znajdujących się na ekspozycji winiarskiej i nowej wystawie “Dziedzictwo i współczesność. Zielona Góra – region lubuski”.
  5. Świat zagadek i symboli według Tadeusza Kuntze (młodzież).Prezentacja obrazu „Fortuna i pogadanka na temat ukrytych w nim znaczeń. Zapoznanie odbiorcy z  charakterem twórczości artysty.
  6. Kadry z historii – oblicza sztuki powojennej lat 50. XX w. (osoby dorosłe i seniorzy).Pogadanka poświęcona sztuce socrealizmu i sztuce ekspresji Odwilży na przykładzie obrazu „Nasza ziemia” Andrzej Strumiłło oraz obrazu „Napiętnowani” Marka Oberländera. Prezentacja ciekawostek związanych z okolicznościami powstania obrazów.

Lekcje będą realizowane dla zamkniętych grup 10-12 osobowych. Ich charakter zostanie dostosowany do wieku uczestników: dzieci (do 12 lat), młodzież (13-18 lat), dorośli, seniorzy (osoby 60+). Czas trwania spotkania: do 60 minut

Zajęcia są elementem zadania „Edukacja muzealna osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Opowieści obrazów, dotknij, poznaj, posłuchaj”. Projekt jest finansowany i realizowany w ramach programu ”Kultura dostępna” Narodowego Centrum Kultury we współpracy partnerskiej z organizacją pożytku publicznego – Fundacją Szansa dla Niewidomych.

 

* w przypadku wprowadzenia obostrzeń związanych z pandemią lekcje zostaną przygotowane i udostępnione w wersji on-line