Archiwum aktualności
Lubuskie zamki i pałace w obiektywie Adama Sowy

20 listopada o godz. 17.00  zapraszamy na premierę książki „Lubuskie zamki i pałace w obiektywie Adama Sowy” oraz na otwarcie wystawy fotografii wykonanych na potrzeby powyższej publikacji.

O książce:

To nie jest publikacja naukowa; niniejsza książka jest zapisem osobistej podróży szlakiem dawnych zamków, pałaców i dworów Ziemi Lubuskiej. Adam Sowa wykonał artystyczną dokumentację obiektów, Aleksandra Mrówka Łobodzińska zajęła się ich opisami. Autorzy postanowili przybliżyć szczególnie los tych zabytków, które znalazły się w pewien sposób poza mapą naszej teraźniejszości i pamięci, zapomniane, należące do innych porządków i czasów. Pałace i dwory, dla których po zmianie granicy lub epoki, politycznych albo ekonomicznych uwarunkowań, jakby zabrakło miejsca w nowej rzeczywistości; powoli zanikają poddając się erozji, w sensie dosłownym i symbolicznym, utracone w tłumaczeniu z dnia wczorajszego na dzień dzisiejszy. Celem książki jest przybliżenie historii każdego z opisywanych budynków, ich perypetii i metamorfoz jakim podlegały na przestrzeni dziejów, zmian granic i transformacji ustrojowych. Obok kronikarskiego opisu znalazło się miejsce na kilka lokalnych historii, legend i miejscowych podań odnośnie zabytków, ich kolejnych właścicieli oraz okolicy. [Igor Myszkiewicz – kurator wystawy]

Wydawcą książki jest Stowarzyszenie Forum ART

O Autorach:

Adam Sowa –  Ślązak mieszkający od kilku lat w Zielonej Górze. Grafik komputerowy z zawodu, fotograf z zamiłowania. Jako fotograf nieustannie stara się zatrzymać to, co przemija, co zostało zapomniane choć często jest w zasięgu wzroku. Na ulicach poszukuje kontrastów, miejsc gdzie przenikają się światy. Autor tysięcy zdjęć czekających na wywołanie…

Aleksandra Mrówka Łobodzińska – rodowita zielonogórzanka, która zdążyła się z miastem pokłócić, przeprosić i powrócić na stałe. Prezes Stowarzyszenia Forum Art, filmowiec i nauczycielka, współautorka publikacji o zielonogórskich środowiskach twórczych. Jest przekonana o tym, że historie regionu nie mają końca i nie da rady ich wszystkich opisać, ale to wcale nie znaczy, że nie będzie próbować.

RELACJA Z WYARZENIA

Premiera książki  miała miejsce w zielonogórskim muzeum i była połączona z otwarciem wystawy prac fotograficznych przygotowanych na jej potrzeby. Goście przybyli na spotkanie już na wejściu do galerii zetknęli się w dużymi powiększeniami zdjęć pałaców, zamków i dworów uchwyconych w sposób nieoczywisty. Adam Sowa ma bowiem szczególnie czułe oko na kontrasty. W jego fotografiach nawet  destrukty są piękne. Nie tą urodą zdjęć turystycznych, lecz surowością, szlachetnością i umiejętnością chwytania szczegółu. Niekiedy też wywołują na twarzy uśmiech, jak w przypadku absurdalnego gipsowego (a może gumowego) “łabądka” umieszczonego przed wejściem do pałacu w Przełazach. Ogólnie jednak obrazy te są smutnym świadectwem przemijania. Pokazują “majestatyczne niegdyś symbole władzy, pozycji społecznej, bogactwa”, które dziś  stały się stodołami, magazynami, czy wręcz ponurymi pustostanami.

Idea książki narodziła się w głowie Aleksandry Mrówki Łobodzińskiej, która początkowo chciała przedstawić w niej wszystkie zabytki znajdujące się na Ziemi Lubuskiej. Jednak ogrom materiału, z jakim się zetknęła zweryfikował bardzo szybko jej marzenie. Koniec końców kilkadziesiąt opisów ilustrowanych zdjęciami Adama Sowy pojawiło się na kartach publikacji. Na wybór tych, a nie innych obiektów wpłynęły historie, jakie za nimi szły. Legendy, podania miejscowe, a przede wszystkim stan budynków. Jak mówiła podczas spotkania autorka – chodziło mi o to, by je opisać, zanim zniszczeją jeszcze bardziej, zanim przestaną istnieć… Chodziło o to, by je zatrzymać w pamięci.

Współorganizatorami wydarzenia są: Galeria Twórców Galera oraz Stowarzyszenie Forum ART.

Termin wystawy:
20 XI – 31 XII 2019

Kurator wystawy:
Igor Myszkiewicz

Projekt został zrealizowany przy pomocy finansowej Województwa Lubuskiego