Aktualności
Modernizacja sklepu muzealnego

Muzeum w ubiegłym roku podjęło współpracę z grupą studentów z Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego zajmujących się architekturą wnętrz. Studenci zaprezentowali warianty koncepcji projektowej, a projekt wykonawczy należy do mgr Joanny Legierskiej-Dutczak. Owocem tego współdziałania jest zmodernizowany sklep muzealny, który łączy kilka funkcji, m.in. kasę biletową, sklep z pamiątkami oraz punkt informacyjny.

Pomieszczenie to, aby stanowiło prawdziwą wizytówkę naszej instytucji, wymagało modernizacji. Oprócz prac polegających na wymianie przewodów elektrycznych, położeniu gładzi, pomalowaniu ścian i sufitu, przebudowano wejście otwierając przestrzeń dla zwiedzających. Wnętrze zyskało nowoczesny charakter dzięki nowej granitowej posadzce, co razem z hollem tworzy teraz efektowny monolit. Dodatkowo, dzięki tej zmianie, udało się zlikwidować progi, co znacząco poprawiło funkcjonalność przestrzeni. Znalazła się w nim gablota na pamiątki muzealne, półki na przechowywanie audioprzewodników, głębokie szuflady na plakaty, repliki obrazów i inne wielkoformatowe druki. W holu stanęły dwie duże wygodne kanapy, na których wytchnienie znajdą goście odwiedzający Muzeum. Wnętrze punktu obsługi klienta zaprojektowała i prowadziła nadzór nad realizacją zadania Pani dr Joanna Legierska – Dutczak, która była również autorką projektu aranżacji wystawy w Pawilonie Polskim EXPO 2020 w Dubaju „Kreatywność inspirowana naturą”.

Dzięki realizacji projektu pn. „Rozbudowa i modernizacja Muzeum Ziemi lubuskiej” zyskaliśmy nowoczesną na miarę współczesnych czasów atrakcyjną pod względem poznawczym i turystycznym instytucję kultury. Stworzenie nowych ekspozycji opowiadających o historii regionu oraz ukazujących dorobek artystyczny związany z Ziemią Lubuską było naturalnym, kolejnym, koniecznym do przeprowadzenia etapem rozwoju Muzeum i naszego regionu.Do europejskich standardów należało jeszcze dostosować punkt spotkania dla wszystkich odwiedzających naszą instytucję. Nowo stworzona przestrzeń, pełna komfortu, doskonale zaspokoi oczekiwania zarówno pracowników, jak i zwiedzających, w tym również osób o szczególnych potrzebach odwiedzających Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Modernizacja możliwa była dzięki dodatkowym środkom finansowym, przyznanym w ramach dotacji celowej przez Zarząd Województwa Lubuskiego.