Archiwum aktualności
Namaste – kuchnia indyjska

INDYJSKA NOC W MUZEUM
14 maja 2022 (sobota), w godz. 17.00 – 23.00

W trakcie Indyjskiej Nocy w Muzeum zapraszamy na degustację potraw kuchni indyjskiej, znanej i cenionej od lat na całym świecie.

Kuchnia indyjska to mocny aromat przypraw, niesamowite kolory i wyraziste smaki, pozostające długo w pamięci. Dania indyjskie są zwykle lekko pikantne, korzenne i zawierają dużo warzyw. Zwykle podaje się je na okrągłych metalowych tackach, a czasami na liściu bananowca. Różnią się one z powodu regionów, klimatu i religii w Indiach. W północnej części Indii dominują dania mięsne z ciężkimi sosami oraz pszenne placki i chlebki. To z tego regionu pochodzi curry (kari). Z kolei w południowej części kraju dominują dania wegetariańskie na bazie nasion roślin strączkowych z dodatkiem ryżu i mleczka kokosowego. Tam też popularne są zupy, a szczególnie zupa z soczewicy na ostro. Swój charakterystyczny smak i aromat dania kuchni indyjskiej zawdzięczają sporej ilości dodawanych przypraw. W Indiach przyprawy nie tylko są dodatkiem smakowym, ale zgodnie z Ajurwedą mają działanie lecznicze. Najpopularniejsze są mieszanki, takie jak garam masala. Najważniejsze przyprawy w Indiach to m.in. kurkuma, kmin, imbir, cynamon, kardamon, gałka muszkatołowa, kozieradka, czarnuszka, chili, goździki czy kolendra. Typowe indyjskie przystawki to Pakora (warzywa smażone w cieście), Onion Bhaji (krążki cebuli panierowane w mące z soczewicy) czy też chlebki naan.

 

Potrawy do degustacji przygotuje dla uczestników Indyjskiej Nocy w Muzeum zielonogórska restauracja New Namaste.
Urzędy, firmy i instytucje, które przyczyniły się realizacji Indyjskiej Nocy w Muzeum
WSTĘP WOLNY

*Uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na fotografowanie, filmowanie, kopiowanie i publikowanie owych materiałów w celu promocji wydarzenia.