Archiwum aktualności
Nightmare – spektakl plastyczno-teatralny

25 października 2019 r. o godz. 19.00 zapraszamy na spektakl „Nightmare”, który przygotowany został przez Scenę Ekfrazy 72 działającą przy Pracowni Rysunku i Form Monumentalnych warszawskiej ASP.

Z uwagi na trwające  prace remontowe, wydarzenie odbędzie się w sąsiadującym z naszą instytucją – zielonogórskim Biurze Wystaw Artystycznych.

Jest to trzeci z kolei, po „Lekcji anatomii doktora Tulpiusa” wg Rembrandta i „Źródle wiecznej młodości” wg Cranacha, spektakl odwołujący się do arcydzieł malarstwa europejskiego. Tym razem jest to „Nightmare” – obraz Füsslego z roku 1781, który stał się wehikułem umożliwiającym opowiedzenie o spotkaniu Williama Blake’a (poety, rysownika, malarza) z Heinrichem Füsslim i Johnem Flaxmanem. Bohaterów połączyła w młodości idea Wielkiej Sztuki.  Ich relacje, z biegiem czasu, zamieniły się we wzajemną, nieskrywaną niechęć i wrogość. Blake funkcjonujący na marginesie życia artystycznego i towarzyskiego odszedł w zapomnieniu, gdy tymczasem Füsslemu i Flaxmanowi los nie szczędził przychylności.  Samotny i opuszczony Blake stworzył własną wizję świata i jego kosmogonię, pozostając wiernym swoim ideałom do końca. To jemu historia przyznała miano geniusza.

Spektakl jest nie tylko rozliczeniem bohaterów z przeszłością, ale przede wszystkim szansą przedstawienia idei Blake’a dotyczących percepcji otaczającego świata oraz artysty, który poprzez wyobraźnię i wizję przyjmuje rolę przewodnika wyznaczającego drogę do wieczności – wiecznego trwania.

Autorem scenariusza i scenografii jest Grzegorz Stachańczyk, który również spektakl wyreżyserował. Kostiumy zostały zaprojektowane przez studentki Wydziału Scenografii ASP w Warszawie, Zuzannę Grzegorowską i Paulinę Araszkiewicz. Światło i dźwięk zrealizowali Jędrzej Skajster i Jan Przybyszewski. W przedstawieniu udział biorą: Bartosz Wesołowski (W. Blake), Jarosław Domin (H. Füssli ), Roman Holc (J. Flaxman), Konrad Żygadło (Flea).

Spektakl został zrealizowany we współpracy z Wydziałem Scenografii warszawskiej ASP.

Mecenasi wydarzenia: