Archiwum aktualności
Nowy nabytek w zbiorach Muzeum Ziemi Lubuskiej

Po koniec grudnia br. zbiory Muzeum Ziemi Lubuskiej wzbogaciły się o nowy, cenny obiekt. Jest nim „Manierka” autorstwa Pauliny Komorowskiej-Birger, znakomitej artystki, która od wielu już lat aktywnie współpracuje z nasza instytucją.

Jednym z najważniejszych zadań instytucji muzealnych, obok udostępniania i opracowywania zbiorów jest ich gromadzenie. W ostatnich latach ograniczenia spowodowane niedostatecznymi finansami nie pozwalały zielonogórskiemu Muzeum na dokonywanie zbyt wielu zakupów. Tym bardziej więc ucieszył nas nowy nabytek, który wzbogaci kolekcję Działu Sztuki Współczesnej MZL. Jest to powstała w 2018 roku „Manierka” czyli wojskowy obiekt gotowy, zdobyty w jednostce wojskowej w Żarach w 1984 roku, autorstwa Pauliny Komorowskiej-Birger. Praca, mająca odniesienie do współczesnych zagrożeń, została opleciona szklaną pajęczyną, tak właściwą dla twórczości artystki.

„Manierka” była wielokrotnie prezentowana na wystawach. Jej pierwsze upublicznienie nastąpiło podczas wystawy “Trans-port”, towarzyszącej konferencji “Sztuka współczesna wobec mediów cyfrowych” w Karłowie 15.05-15.06.2018.

Poniżej wykaz kolejnych pokazów „Manierki”.

  • Polska; Żary, wystawa „Opresja”, Galeria Incydent; Wyższa Szkoła Łużycka,2018-08.06
  • Ukraina; wystawa zbiorowa pt. Anioł historii podczas ważnej Międzynarodowej Konferencji Naukowej 5-21.06. 2019 /Kijów, Galeria Instytutu Badań Sztuki Współczesnej
  • Polska: RONDO SZTUKI w Katowicach 2019, wystawa Przejście
  • Muzeum Ziemi Lubuskiej Galeria Nowy Wiek w Zielonej Górze Przejście II
  • Galeria Na Szewskiej, Poznań 2019,
  • 20 lat Galerii Nowy Wiek MZL 10.03-21.05.2021
  • Zakup do Kolekcji Muzeum Ziemi Lubuskiej 12.2021

Na zdjęciu: Paulina Komorowska-Birger, “Manierka”: manierka aluminiowa, szkło sodowe bezbarwne, formowane metodą palnikową.
Autor zdjęcia: Marek Lalko