Archiwum aktualności
Nowy odcinek “A jednak działa” w naszym muzeum

Dziś mieliśmy przyjemność powitać w naszych progach muzealników z Gorzowa, którzy przyjechali do Zielonej Góry, by nakręcić kolejny odcinek cyklu „A jednak działa”.

Tym razem film poświęcony został jednemu z obiektów znajdujących się na ekspozycji Muzeum Wina – miazgownicy.

Na wstępie jednak Goście (dr Ewa Pawlak – dyrektor Muzeum im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp., Katarzyna Chorążyczewska -Dział Promocji, Piotr Adamowicz – filmowiec oraz Jolanta Kępka – muzyczka) zwiedzili nowe ekspozycje powstałe dzięki rozbudowie i modernizacji naszego Muzeum. Zarówno wystawa historyczna, jak i ekspozycja poświęcona sztuce współczesnej XX wieku bardzo się podobały i zostały przez nich pięknie skomplementowane.

Zamysł cyklu „A jednak działa” narodził się na początku tego roku, w momencie trudnego czasu pandemii. Koledzy z Gorzowa szukając sposobów na utrwalenie więzi ze zwiedzającymi wpadli na pomysł, by rejestrować za pomocą kamery scenki ukazujące funkcjonowanie dawnych przedmiotów, które już wyszły z użycia i znajdują się w muzealnych magazynach.

Dziś projekt rozrósł się, a jego realizatorzy w poszukiwaniu nowych pomysłów opuścili mury swojej instytucji i spotykają się z „bohaterami” filmów w całym regionie.

Na playliście gorzowskiego muzeum znajduje się już blisko 30 filmików, które cieszą się niesłabnącym powodzeniem. A odcinek z żużlowcem Bartkiem Zmarzlikiem o motocyklu java z 1970 roku liczy już ponad 9000 odsłon. Gratulujemy!