Archiwum aktualności
Odeszła Jadwiga Korcz-Dziadosz

W nocy z 5 na 6 września 2019 roku zmarła Jadwiga Korcz-Dziadosz. Ta smutna wiadomość bardzo poruszyła środowisko zielonogórskich muzealników.

Jadźka (tak kazała siebie nazywać), córka – słynnego zielonogórskiego profesora historii – Władysława Korcza, była w naszej instytucji osobą znaną, lubianą i cenioną. Czuła się tu, jak u siebie w domu, znała każdy kąt, każde przejście. Często dyrektorzy, a także poszczególni kustosze korzystali z jej wspomnień, wiedzy, a nawet pamiątek rodzinnych. Te ostatnie chętnie użyczała, gdy okazywały się przydatne przy aranżacji wystaw. Była jednym z najwierniejszych uczestników muzealnych spotkań i wernisaży. Na tych artystycznych towarzyszył jej mąż, którego pasją było malowanie i rysowanie. Jadźka wielokrotnie pełniła funkcję wolontariusza podczas Nocy Muzealnych. W roku 2013 za działalność na rzecz naszej instytucji uhonorowana została tytułem Honorowego Mecenasa Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Jadwiga Korcz-Dziadosz urodziła w Samborze (obecnie Ukraina) w 1943 roku. Po wojnie wraz z rodziną osiedliła się w Zielonej Górze. Ale bez ojca – Władysław Korcz, żołnierz AK, skazany na 8 lat łagru trafił za Ural i dopiero po kilku latach dołączył do rodziny. Już w szkole podstawowej wyróżniała aktywnością. Czynnie zaangażowała się w działalność szczepu Makusynów, i tak naprawdę harcerskie ideały przyświecały Jej przez całe życie. Po ukończeniu liceum, studiowała w Poznaniu geografię, a później była nauczycielką tego przedmiotu w szkole. Kolejnym etapem jej życia zawodowego była praca w Urzędzie Wojewódzkim w Zielonej Górze. Przez lata, wzorem swojego ojca, czynnie popularyzowała historię Winnego Grodu. Za tę działalność m.in. w 2013 roku otrzymała tytuł Honorowego Mecenasa Muzeum Ziemi Lubuskiej. Na emeryturze udzielała się społecznie w Zielonogórskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku pełniąc kolejno funkcje wiceprezesa, a później sekretarza organizacji. Od roku 2017 związała się z Klubem Kiwanis Zielona Góra Adsum, poświęcając swoją aktywność najmłodszym członkom naszego społeczeństwa.