Archiwum aktualności
Otwarta próba Orkiestry Dętej ZASTAL

11 stycznia 2022 roku (wtorek) o godz. 17.00 zapraszamy na otwartą dla publiczności próbę Orkiestry Dętej ZASTAL.

Tego dnia muzycy – kultowej dla zielonogórzan – orkiestry zasiądą na scenie, przy pulpitach z nutami i rozpocznie się to, co zwykle ukryte przed oczami melomanów. A więc czytanie nut nowych utworów, doskonalenie tych już lepiej opanowanych, a także interpretowanie melodii perfekcyjnie już wyćwiczonych.
Przysłuchując się próbie będzie można zrozumieć, jak wiele wysiłku i pracy kosztuje wydobycie dźwięku we właściwym momencie, by osiągnąć współgranie z innymi członkami zespołu. Bo każda orkiestra, choć składa się z uzdolnionych solistów, jest tworem grupowym, dla którego synchronizacja jest priorytetem.
Moderatorem wydarzenia będzie Jarosław Wnorowski (klarnecista), który przedstawi skład poszczególnych sekcji orkiestry, a także będzie sukcesywnie wtajemniczał publiczność w poszczególne etapy próby.

Historia orkiestry od początku jej istnienia jest związana z Zaodrzańskimi Zakładami Budowy Mostów i Wagonów „Wagmo”, który zaangażował 23 lutego 1947 roku Michała Kobaka i zlecił mu stworzenie orkiestry. Orkiestra jest też ściśle związana z wydarzeniami powojennej Polski, a przede wszystkim Zielonej Góry. Już 22 lipca 1947 roku ulicami Zielonej Góry po raz pierwszy przemaszerowała orkiestra „Wagmo” składająca się wtedy z 18 członków. W 1949 roku orkiestra dała 109 koncertów w mieście i na wsiach powiatu. Weterani zespołu wspominają, że przez cały rok nie mieli ani jednej wolnej niedzieli. Od początków istnienia orkiestra dęta „Zastal” uświetnia swoją grą Ingresy Biskupie, procesje Bożego Ciała, nabożeństwa, odpusty i festyny parafialne. Bierze udział w licznych konkursach i przeglądach. Wysokie poczucie społecznego obowiązku charakteryzuje członków orkiestry do dzisiaj. W maju 2002 roku orkiestra zajęła 2 miejsce podczas Lubuskiego Festiwalu Orkiestr Dętych w Sulęcinie.
Orkiestra Dęta Zastal istnieje już ponad siedemdziesiąt lat.

Uczestnictwo w spotkaniu, to koszt ulgowego biletu do Muzeum – 8 zł.
Zapraszamy!