Archiwum aktualności
Otwieramy nowy gmach Muzeum

Od 3 marca br. Muzeum Ziemi Lubuskiej udostępnia swoje nowe ekspozycje, powstałe dzięki rozbudowie instytucji. Na dwóch piętrach nowoczesnego gmachu obejrzeć będzie można ekspozycję poświęconą historii miasta i regionu oraz wystawę sztuki polskiej XX wieku.

Na tę chwilę przyszło nam muzealnikom, fundatorom projektu i Lubuszanom czekać kilka lat. Bo choć prace inwestycyjne ukończone zostały w terminie, to plany uroczystego otwarcia pokrzyżowała epidemia koronawirusa. Za każdym razem, gdy luzowane były obostrzenia i wydawało się , że lada dzień, lada moment podwoje nowej części Muzeum zostaną otwarte dla zwiedzających, następował zwrot akcji i ponownie trzeba było ograniczać ilość zwiedzających i gasić światła w nowych przestrzeniach. A przecież powstały w nich bardzo profesjonalne ekspozycje, na miarę – jak to mówią nieliczni, którym dane było już oglądać wnętrza – XXI wieku.

Obejrzyj film z zapowiedzią

Z wielką satysfakcją zapraszamy do zwiedzania ekspozycji Dziedzictwo i współczesność. Zielona Góra – region lubuski ukazującej skomplikowane dzieje regionu poprzez różnorodne zabytki oraz prezentacje multimedialne, wciągające widza w interakcje i angażujące jego emocje. Wystawa obejmuje okres od X wieku do czasów współczesnych, tworząc w sześciu modułach spójną opowieść o dziejach tych ziem. Uwzględnia też niepodejmowane dotychczas zagadnienie osadnictwa na Środkowym Nadodrzu po 1945 roku.

Druga wystawa to spełnienie marzeń miłośników sztuki współczesnej. Galeria Złotego Grona. Kolekcja sztuki polskiej XX wieku zawiera wybrane dzieła sztuki współczesnej  bogatych zbiorów gromadzonych w Muzeum  od końca lat 50.  ubiegłego stulecia aż do chwili obecnej. Trzon tej ekspozycji stanowią prace uczestników legendarnych  ogólnopolskich wystaw i sympozjów Złotego Grona, które odbywały się w Zielonej Górze cyklicznie w latach 1963-1981.

Zapraszamy!