Archiwum aktualności
Performans pt. Wypędzeni_Vertriebene

15 i 18 czerwca w gmachu Muzeum odbył się performans pt. Wypędzeni_Vertriebene.

Opis widowiska:

Decyzja państw zwycięskich o nowym podziale Europy po II wojnie światowej zmusiła miliony cywilów do dalekich, często tragicznych przesiedleń. Polacy jak i Niemcy zostawiali swoje ojcowizny, aby przyjąć gehennę, nowe ojczyzny lub śmierć. Jak bardzo możemy zbliżyć się do doświadczenia zetknięcia się przeciwległych stron świata – wschodu i zachodu na Ziemi Lubuskiej? Czy ból niemieckiej rodziny był inny niż polskiej? Krzywda rani zawsze tak samo. Sylwetki aktorów przywołują głosem, dźwiękiem i ciszą cienie ludzkie z utraconego świata, ożywiają ich nadzieje i lęki, marzenia i koszmary, proste przyjemności i ponury ból.

Spektakl przyniósł ze sobą niezwykłą wartość poznawczą, koncentrując się głównie na ukazaniu dwóch różnych perspektyw przesiedleń: Polaków i Niemców. Aktorzy doskonale poruszyli wyobraźnię widowni, wprowadzając ich w świat wydarzeń za pośrednictwem opisów i wspomnień zarówno Polaków, jak i Niemców, których cierpienie wynikające z przesiedleń było równie silne.

Z przedstawienia możemy wyciągnąć ważny wniosek: konieczność pozbycia się nienawiści i  traktowania wszystkich w ten sam sposób. Widzowie odkrywają, że za fasadami różnic kulturowych i narodowościowych kryją się ludzkie doświadczenia, emocje i cierpienia, które są wspólne dla każdego człowieka.

Poniżej kilka zdjęć z próby generalnej

Adaptacja i reżyseria – Jolanta Juszkiewicz
Wykonanie – Jolanta Juszkiewicz, Cezary Zygmunt Molenda
Muzyka – Jan Sebastian Bach, Franciszek Schubert /utwory na wolnej licencji

Czas trwania: 70 minut. Dla widzów 10+.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu ‘Patriotyzm Jutra’.