Archiwum aktualności
Polak, Węgier, dwa bratanki…

WĘGIERSKA NOC W MUZEUM – 18.05.2019
Polak, Węgier, dwa bratanki… – konkurs wiedzy o Węgrzech
Godz. 19.00

Wzajemne relacje Polski i Węgier sięgają początków naszych państw. Jeśli wierzyć legendom pierwsi władcy Bolesław Chrobry i Stefan Święty wspólnie uganiali się po lasach za zwierzyną, a św. Kinga w posagu małżeńskim wniosła pokłady soli w Wieliczce. Gdyby jednak odrzucić mitologiczne podania, a przytoczyć jedynie fakty historyczne, to na przestrzeni wieków odnajdziemy wiele śladów zażyłych stosunków Polaków i Węgrów. Racząc się doskonałym węgrzynem Polacy wspierali Madziarów w potyczkach z Turkami, a postać gen. Józefa Bema i jego bohaterskich czynów z okresu Wiosny Ludów zapisała się w annałach węgierskiej historii. W 1939 roku premier Węgier Pal Teleki odmówił udziału w agresji na na nasz kraj. Z kolei w 1956 roku Polacy stanęli solidarnie po stronie Węgrów, gdy ich ojczyzna przeżywała dramatyczne chwile, oddając tysiące litrów krwi na pomoc walczącym Węgrom. Ta braterska przyjaźń trwa do dziś, a symbolem znakomicie ukształtowanych relacji jest niezwykle trafne powiedzenie: Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki.

Pod tym właśnie hasłem odbędzie się konkurs wiedzy o Węgrzech. Uczestnicy zabawy będą zmagać się w dwóch etapach. Pierwszy z nich – test wyboru – wyłoni grono 10 uczestników. Ci z kolei rywalizować będą w głównym konkursie, który również będzie miał charakter quizu z pytaniami zamkniętymi. Na uczestników czekają pytania z zakresu polityki, literatury, sportu, geografii czy historii Węgier.

Laureaci konkursu otrzymają cenne nagrody ufundowane przez Ambasadę Węgier w Warszawie oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Oddział w Zielonej Górze.
Już teraz jednak zapraszamy do udziału w internetowej zabawie dotyczącej wiedzy o naszym bohaterze Nocy Muzeum.Więcej informacji na naszym Facebooku.

*Uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na fotografowanie, filmowanie, kopiowanie i publikowanie owych materiałów w celu promocji wydarzenia.

HONOROWY PATRONAT NAD WYDARZENIEM OBJĘLI:

Ambasada Węgier w Polsce

Elżbieta Polak Marszałek Województwa Lubuskiego
 lubuskie_warte_zachodu

Janusz Kubicki Prezydent Miasta Zielona Góra
HERB ZIELONEJ GORY

WSPÓŁORGANIZATORZY:

Węgierski Instytut Kultury

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej

WSPÓŁPRACA:

Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku


MECENASI WYDARZENIA:

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
 lubuskie_warte_zachodu

Miasto Zielona Góra

PGNiG logo_pbo1    

 E_CORAX - LOGO seven1

   

tydziem lubuski wind-pol1 

PARTNERZY

enea1 

Współpraca medialna:

GazetaLubuska1