Archiwum aktualności
Przedstawiciele Ambasady Republiki Węgierskiej odwiedzili Muzeum

13 lutego 2019 r. odwiedzili naszą instytucje przedstawicie Ambasady Republiki Węgierskiej w Polsce oraz Węgierskiego Instytutu Kultury im. Balassiego w Warszawie w osobach: Ákos Engelmayer (w latach 1990–1995 ambasador w Polsce, dziennikarz, historyk i wykładowca, dyplomata), dr János Tischler (radca ambasady oraz dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury im. Balassiego) oraz Gáspár Keresztes (kierownik ds. programowych Instytutu im. Balassiego).

Wizyta tak wysokich rangą przedstawicieli ambasady jest odpowiedzią na propozycję zielonogórskiego Muzeum, by kolejna noc muzealna poświęcona była kulturze węgierskiej. Inicjatywa ta spotkała się z niezwykle pozytywnym przyjęciem strony węgierskiej. Podczas rozmów z dyrektorami MZL goście zaoferowali interesujące  propozycje programowe oraz zaznajomili się z naszą ofertą. Szczegółowe punkty programu ujawnione zostaną po podpisaniu porozumień, jednak już dziś można powiedzieć, że Węgierska Noc w Muzeum będzie prawdziwą okazją do poznania kultury narodu, z którym tak wiele nas łączy. Zielonogórzanie będą mieli okazję poznać braci Węgrów – ich kulturę, historię, kuchnię, obyczaje, znakomitą kinematografię – z bardzo, bardzo bliska.

Spotkanie stało się też okazją, by pochwalić się naszymi zbiorami.  Goście obejrzeli z uwagą wystawy, które obecnie są prezentowane w Muzeum. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się Galeria Sztuki Sakralnej, Galeria Mariana Kruczka oraz Muzeum Wina. Co ciekawe wszyscy trzej panowie znakomicie posługiwali się językiem polskim i rozmowy przebiegały bez pomocy tłumaczy. Nie obyło się więc bez odniesień do wspólnej historii oraz bogatej kultury obu narodów. Doszło też do swoistego performancu, gdy w drzwiach pojawiła się Krystyna Betiuk  (której powierzamy zawsze realizację warsztatów dla dzieci podczas muzealnych nocy) i udekorowała każdą osobę czerwonym filcowym sercem z okazji nadchodzącego dnia zakochanych.