Archiwum aktualności
Reed Connection Trio

13 sierpnia o godzinie 19.00 zapraszamy na koncert jubileuszowy w ramach obchodów 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich.

W sali im. Jana Muszyńskiego MZL wystąpi zespół Reed Connection Trio z programem koncertowym nawiązującym do działalności kompozytorów i mieszkańców Zielonej Góry. W trakcie wydarzenia odbędzie się m.in. premiera tria stroikowego prof. dr hab. Czesława Grabowskiego oraz wykonanie kompozycji dr hab. Katarzyny Kwiecień-Długosz, prof. UZ., specjalnie napisanej dla zespołu w czasie pandemii.
Zespół Reed Connection Trio tworzą: Michał Mogiła – obój, Jarosław Podsiadlik – klarnet oraz Rafał Dołęga – fagot. Słowo o muzyce przygotował Grzegorz Bugaj.

Program wieczoru:

 • Wolfgang Amadeus Mozart: Divertimento B-dur
 • Ludwig van Beethoven: Temat i wariacje “La ci darem la mano”
 • Aleksander Tansman: Suite
 • Katarzyna Kwiecień-Długosz: MASKI Żarty na bok! / Schluss mit lustig!
 • Czesław Grabowski – Cantabile e Scherzando – PREMIERA

W kolejnych dniach podobne koncerty odbędą się również w miastach partnerskich Zielonej Góry:

 • 16.08.2022, godz. 17:00, ZITTAU, Sala Ratusza/Bürgersaal Rathaus Zittau
 • 18.08.2022, godz. 19:00, VERDEN, , Katedra/DOM VERDEN
 • 19 .08.2022, godz. 17:00, COTTBUS, Pałac Branitz

WSTĘP WOLNY

Główną ideą powstałego w 2008 roku zespołu Reed Connection była chęć wspólnego grania, prezentacja i promocja polskiej i światowej muzyki kameralnej przeznaczonej na instrumenty dęte.

Trzon zespołu stanowią muzycy Tria d’anches:

 • Michał Mogiła – obój
 • Jarosław Podsiadlik – klarnet
 • Rafał Dołęga – fagot

Artyści są solistami Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda; udzielają się również w międzynarodowych projektach orkiestrowych, kameralnych, solowych, pedagogicznych i organizacyjnych.
Różnorodne doświadczenia artystyczne pozwalają im z powodzeniem prezentować muzykę wielu stylów i epok (od baroku do współczesności), a z pomocą założonego przez nich Stowarzyszenia Artystów „Zdolni do Wszystkiego” proponują ciekawe projekty (od edukacyjnych, przez muzykę poszczególnych narodów np: niemiecką, włoską, francuską do polskiej muzyki współczesnej i inne)
Muzycy występują w różnych formacjach np. tria, kwartetu, kwintetu, kwintetu fortepianowego czy zespołu wokalno-instrumentalnego.

Zespół Reed Connection występował na wielu koncertach i festiwalach w Polsce i Europie: “Dni Muzyki nad Odrą” w Neuzelle, Space Art Festival w Warszawie, Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Lubsku, Euro Chamber Music Festival w Gdańsku, Koncert z okazji Jubileuszu 65-lecia Filharmonii Zielonogórskiej, Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach, Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, Lubuski Festiwal Muzyczny, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze” w Kołobrzegu, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Szczecinie, Międzynarodowy Festiwal Letnie Koncerty Organowe i Kameralne we Władysławowie.

Na początku 2017 roku zespół dwukrotnie wystąpił z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego na koncertach w Danii prezentując specjalnie na tę okazję zaaranżowane trio Ludwiga van Beethovena – Wariacje na temat „La ci darem al mano”.

Reed Connection Trio wystąpił po raz pierwszy w marcu 2010 roku w Zielonej Górze wraz z zaproszoną do projektu znaną polską pianistką Beatą Bilińską. Artyści wykonali dwa kwintety na fortepian i instrumenty dęte Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ludwiga van Beethovena. Projekt zebrał bardzo pozytywne głosy na łamach polskiej prasy muzycznej.

Od 2018 roku zespół współpracuje ze światowej sławy rosyjskim pianistą Dmitry Shishkinem , z którym koncertował w całej Polsce.

W 2019 roku w podczas jubileuszu działalności artystycznej Reed Connection Trio wystąpiło na wspólnym koncercie z Grupą MoCarta.

W 2020 roku odbyła się premiera debiutanckiej płyty CD Reed Connection Trio ,. Smaki Paryża „ która maila swoją premierę na antenie Programu 2 Polskiego Radia . Ze względu na pandemie koronawirusa Koncerty premiujące debiutancka płytę odbyły się W 2021 roku Zielonej Gorze , Dresden , Monachium i Salzburgu przy/ dzięki współpracy z polskimi instytucji za granica . W 2022 roku zespół odbywa wspólnie z Grupa Operowa Sonori Ensamble w całej Polsce koncerty z premiera baśni operowej dla dzieci Jaś i Małgosia.

Autorem fotografii jest Konrad Mika

Organizatorzy: Stowarzyszenie Artystów Zdolni do Wszystkiego
Mecenas: Urząd Miasta Zielona Góra
Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra