Aktualności
Relacja z 30-lecia klubu FotoOko

17 kwietnia 2024 roku odbyło się uroczyste otwarcie jubileuszowej wystawy w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Ekspozycja ta została poświęcona klubowi FotoOko, który obchodził 30-lecie swojej działalności.

 

Wieczór rozpoczął się od przemówienia Zofii Banaszak, prezes zarządu ZUTW. W swoim wystąpieniu wyraziła wdzięczność wobec wszystkich zaangażowanych członków.  Towarzyszył jej Roman Grobarski, wieloletni uczestnik Klubu, a obecnie jego kierownik.

Następnie głos zabrał Janusz Kubicki, Prezydent Zielonej Góry, który podkreślił wartości płynące z fotografowania oraz znaczenie dokumentowania historii miasta:

„Chcę Wam podziękować za to, że przez lata gromadzicie dzieje Zielonej Góry na kartach fotografii” – powiedział.

Prezydent uhonorował osoby, które szczególnie były zaangażowane w działalność Klubu. Janusz Kubicki osobiście wręczył wyróżnienia Krystynie Filmanowicz, wieloletniej uczestniczce Klubu, a także Ewie Kwaśniewicz, która wraz z Romanem Grobarskim kieruje Klubem.

Ewa Kwaśniewicz, w swoim wyczerpującym wystąpieniu, przedstawiła historię działalności Klubu. Omówiła wystawy, na których członkowie FotoOko prezentowali swoje prace (m.in. w BWA w Zielonej Górze, w Gorzowie oraz w Cottbus). Wspomniała także o innych inicjatywach Klubu, jak chociażby Przeglądy Roku Ubiegłego. Podkreśliła również różnorodność talentów członków Klubu, którzy nie tylko fotografują, ale także malują czy tworzą poezję. Aktywność FotoOko nie ogranicza się jedynie do udziału w uroczystościach – angażują się również w różne inne działania. Jak zaznaczyła: „Wszędzie jest nas pełno”.

ZUTW złożyło także bukiety kwiatów osobom, które przez lata wspierały ich działania w instytucjach, w których pracowały. Kwiaty otrzymali dr Włodzimierz Kwaśniewicz – dyrektor Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie, dr Krystyna Walińska – kierownik Centrum Przyrodniczego w Zielonej Górze oraz Agata Miedzińska – dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury. Wśród tych osób znalazła się również Alicja Błażyńska, była rzeczniczka prasowa Muzeum Ziemi Lubuskiej. Alicjo, gratulujemy i cieszymy się z tego wyróżnienia. Życzymy dalszych sukcesów na Twojej drodze!

Na zakończenie spotkania głos zabrał Leszek Kania, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej. Dokonał podsumowania wieloletniej działalności klubu FotoOko oraz wyraził wdzięczność osobom, z którymi miał okazję współpracować. Wśród wymienionych znalazł się Zbigniew Reichert, pasjonat fotografii, działający już przed powstaniem Klubu. Jego obszerny zbiór zdjęć, prezentowany zarówno na wystawach indywidualnych, jak i zbiorowych, stanowi istotny zasób, utrwalający przemiany w mieście.

„Obecni są tutaj także członkowie klubów, z którymi mieliśmy przyjemność współpracować, jak na przykład pani Regina Chocha, która miała u nas indywidualną wystawę” – powiedział Leszek Kania.

Dodatkowo, podziękował Bogdanowi Springerowi za udokumentowanie ogromnych zbiorów ceramicznych Piotra Pudłowskiego. Te zdjęcia zostały dodane do albumu prezentującego wystawę pt.Świat europejskiej porcelany od XVIII do XX wieku”.

Wieczór był dopełniony dwukrotnym występem Aleksandry Matusiak-Kujawskiej.