Archiwum aktualności
Spotkanie z Danielem Olbrychskim

22 kwietnia 2022 roku o godz. 16.00 odbędzie się spotkanie z Danielem Olbrychskim, znakomitym aktorem, legendarnym odtwórcą roli Kmicica w „Potopie” czy Karola Borowieckiego w „Ziemi obiecanej”.

Wydarzenie jest jednym z punktów festiwalu “Klan Machaliców i Przyjaciele”, który odbywać się będzie w naszym mieście w dniach od 21.04 – 23.04.2022 roku.

Daniel Olbrychski (ur. w 1945 r.) – jeden z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych, którego sława sięga daleko poza granice rodzinnego kraju. Zagrał w blisko stu osiemdziesięciu filmach kinowych i telewizyjnych. Pracował z najwybitniejszymi reżyserami polskimi: Andrzejem Wajdą, Jerzym Hoffmanem, Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Kieślowskim i znanymi reżyserami innych narodowości: Claudem Lelouchem, Volkerem Schlöndorffem, Miklósem Jancsó, Margarettą von Trotta i innymi. Pięć filmów z jego udziałem było nominowanych do Oscara, z których dwa („Blaszany bębenek” i „Przekątna gońca”) zostały uhonorowane tą nagrodą.

Wielokrotny uczestnik „Lubuskiego Lata Filmowego”. Jak wieść gminna niesie to on wraz z reżyserem Andrzejem Żuławskim byli inicjatorami utworzenia najstarszego w Polsce festiwalu filmowego. W 1965 roku w Palmiarni zielonogórskiej powiedział  – Zorganizujcie tu, lub gdzieś w okolicy, rodzaj, no może nie polskiego Cannes, ale ot takich Karlowych Warów… No i stało się.

Prywatnie Daniel Olbrychski jest zapalonym sportowcem. Uwielbia boks i jazdę konną, co widzowie niejednokrotnie mogli zobaczyć m.in. w „Bokserze” czy „ Potopie”. Regularnie angażuje się i komentuje wydarzenia polityczne i społeczne. W 2000 roku dopuścił się słynnego aktu wandalizmu. W Galerii Zachęta – w towarzystwie ekipy telewizyjnej – zniszczył część wystawy Piotra Uklańskiego “Naziści”, prezentującej portrety aktorów wcielających się w postacie hitlerowców. Aktor chciał w ten sposób zaprotestować przeciw obrażającemu go wykorzystaniu jego wizerunku.

Wstęp wolny!

Współorganizatorzy wydarzenia

Fot. Tomasz Gawałkiewicz