Archiwum aktualności
Spotkanie z grupą Babie Lato

2 października br. o 12.00 w Sali Witrażowej zielonogórskiego Muzeum odbędzie się spotkanie z przedstawicielami grupy plastycznej Babie Lato.

Swoje prace zaprezentuje siedem pań (Bożena Czerwoniec, Anna Blacha, Barbara Cap, Mirosława Sokołowska, Małgorzata Stankiewicz, Stanisława Sidorkiewicz, Barbara Dzięcielewska, Zofia Tumielewicz), które pokrótce opowiedzą o swoich inspiracjach, a także o tym, czym jest dla nich malowanie. Spotkanie organizowane w ramach akcji “Weekend seniora z kulturą”, będzie okazją do rozmowy z artystkami i poznania ich dokonań twórczych.

Tego dnia wstęp do Muzeum dla seniorów jest bezpłatny!

Grupa plastyczna BABIE LATO powstała we wrześniu 2003 roku. Pierwszym opiekunem malarzy – hobbystów był Władysław Klępka (do 2017 r.). Babie Lato skupia twórców nieprofesjonalnych, którzy systematycznie (co wtorek) spotykają się w Zielonogórski Ośrodek Kultury na zajęciach warsztatowych. Na spotkania często zapraszani są artyści tworzący w różnych technikach plastycznych. Babie Lato inspiracji często szukało na plenerach malarskich. Grupa gościła m.in.: w Kożuchowie, Novym Meście (Czechy), Kowarach, Karpaczu. Szklarskiej Porębie, Pszczewie i Janowcu. Malarze regularnie odwiedzali też Łagów. Twórcy mają za sobą wystawy grupowe i indywidualne. Prace członków grupy oglądała publiczność Hydrogalerii (ZOK), Muzeum Miasta Frydland, salonów wystawowych w Kożuchowie, Krośnie Odrzańskim i Żarach. Stałym miejscem wystawowym Grupy stała się też galeria Centrum Integracji Społecznej w Zielonej Górze. Znakiem rozpoznawczym Babiego Lata stała się Palma Wielkanocna (o długości 10 m), którą członkowie grupy stawiają od wielu lat przy zielonogórskim ratuszu. Tradycją stały się też deptakowe plenery (Natura moich okolic) organizowane w lipcu.

Grupa ma charakter otwarty na nowych członków – pasjonatów sztuk plastycznych. Jest to miejsce na realizację i rozwój zainteresowań sztukami plastycznymi.

Opiekunem grupy Babie Lato jest Mirosław Musioł.

„Weekend seniora z kulturą” – akcja zainicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. W tegorocznej edycji weźmie udział ponad 500 instytucji z całego kraju.