Archiwum aktualności
Wizyta Frédérica Billet’a – Ambasadora Republiki Francuskiej w Polsce

Już od ponad trzech dekad prężnie rozwija się współpraca między Województwem Lubuskim a Departamentem le Lot.

Dziś Ambasador Republiki Francuskiej w Polsce Frédéric Billet oraz władze obu regionów spotkali się w Zielonej Górze i rozmawiali o kolejnych wspólnych projektach i pogłębianiu strategicznych obszarów współdziałania.

W ramach wizyty delegacja francuska odwiedziła również nasze muzeum. Goście zapoznali się z nowymi przestrzeniami wystawienniczymi powstałymi dzięki funduszom z Unii Europejskiej. Szczególnym ich zainteresowaniem cieszyły się ekspozycje poświęcone historii miasta i regionu oraz prezentacja sztuki współczesnej, po których oprowadzali dyrektorzy MZL – Leszek Kania oraz dr Longin Dzieżyc.

Następnie w Sali Witrażowej MZL nastąpiła degustacja wina z lubuskich winnic. Spotkanie wzbogacone zostało też krótkimi wypowiedziami dr Arkadiusza Cincio oraz Tomasza Kowalskiego na temat tradycji zielonogórskiego winiarstwa, związków Doroty de Talleyrand-Périgord z naszym miastem oraz o śladach francuskich, których wbrew pozorom jest w Lubuskiem całkiem sporo. Z kolei Guillaume Dubois wraz z małżonką Virgini, mieszkający w naszym kraju od ponad 20 lat opowiadali o swojej winnicy w Gostchorzu k. Krosna Odrzańskiego, o życiu w Polsce i oczywiście o swoim czołowym produkcie – winie musującym “Gostchorze”.

Nasi Goście chętnie degustowali wino, ale szczególny ich zachwyt budziły sery i wyroby wędliniarskie pochodzące z lokalnych wytwórni. Spotkanie uwieńczyło wspólne zdjęcie na tle witrażu „Winobranie”.

W skład delegacji wchodzili: Nelly Ginestet – Pierwsza Współprzewodnicząca Departamentu le Lot, Andre Mellinger (Rada Departamanetu), Guillaume Baldy (Rada Departamentu), wielki przyjaciel województwa lubuskiego, jeden inicjatorów współpracy Christian Gasquet – przewodniczący Stowarzyszenia Francja-Polska, Lot-Lubuskie oraz Chantal Joudan – była prefekt Departamentu le Lot.

Stronę polską reprezentowali: Tadeusz Jędrzejczak (członek Zarządu Województwa Lubuskiego),Radosław Brodzik (dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej) oraz Tomasz Nesterowicz (Biuro Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej).