Archiwum aktualności
Wylewanie płyty głównej naszej inwestycji

Dziś o godz. 10.15 na placu budowy naszej  inwestycji nastąpiło  tzw. „zabetonowanie szampana”. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele inwestora i wykonawcy robót. Dyrektor Leszek Kania przekazał butelkę musującego  napoju jednemu z pracowników nadzorujących prace na poziomie -1, który mieścił ją miedzy kratownicami. Przez chwilę widać było jeszcze biały kapturek zamykający butelkę, a po minucie nie pozostało już po nim ani śladu.

Ten ciekawy, budowlany obyczaj jest symbolem zamknięcia pewnej części robót, a mianowicie wylania płyty głównej, finalizującej prace na poziomie fundamentów. Od tej chwili zaczną piąć się ściany nowego obiektu i postęp robót będzie bardziej dostrzegalny dla zwykłego zjadacza chleba.

Tymczasem dziś jeszcze do późnych godzin popołudniowych toczyć się będą nieprzerwanie prace wylewania betonu. Chodzi bowiem o to, by wszystko zastygało równomiernie. Taki proces jest gwarantem monolitycznego bloku, pozbawionego pęknięć.  Masa poziomująca dostarczana jest sukcesywnie z betoniarni w Nowogrodzie Bobrzańskim  ogromnymi gruszkami, ledwie mieszczącymi się na ograniczonej przestrzeni muzealnego dziedzińca. Stoją tam również dwa ogromne wysięgniki, doprowadzające węże z betonem nad docelowe miejsce. Wszystko to wymaga niezwykłej organizacji i precyzji. Gwarantem tego wszystkiego jest wykonawca inwestycji – firma Perbud.