Archiwum aktualności
Wystawa patchworków o tematyce winiarskiej

31 sierpnia 2022 roku ( środa) o godz. 17.00 nastąpi  otwarcie wystawy pt. „Winobranie” .

Czytam więcej na temat wernisażu.

Składa się na nią ponad 20 tkanin artystycznych wykonanych metodą patchworku. Ekspozycja jest efektem współpracy członkiń Stowarzyszenia Polskiego Patchworku. Tym razem inspiracją jest region lubuski bogaty w przepiękne winnice, winne krajobrazy, różnorodne wina. Prace są wyrazem interpretacji bogatych tradycji winiarskich, zwłaszcza wrześniowe Winobranie w Zielonej Górze.

Patchwork to technika szycia, która polega na łączeniu ze sobą kawałków materiałów o różnorodnej kolorystyce, fakturze, wzorach i wielkości w większą całość. W tym celu wykorzystuje się fragmenty materiałów w kształcie trójkątów, kwadratów, wielokątów i prostokątów zszyte ze sobą według ustalonej kolejności, które w efekcie tworzą dekoracyjną powierzchnię. Niewątpliwą zaletą wykonanych w ten sposób ozdób jest nie tylko unikatowy charakter, bo ich wzory są praktycznie niepowtarzalne, ale także możliwość wykorzystania niepotrzebnych skrawków i resztek tkanin.

Prace wykonane są różnymi technikami patchworku z wykorzystaniem elementów farbowania tkanin, malowania farbami oraz naszywania drobnych ozdobnych elementów. Zastosowanie różnych technik patchworku pozwoliło na tworzenie tzw.: art quiltów czyli „artystycznych obrazów”.

Kurator wystawy
dr Arkadiusz Cincio

Mecenasi wydarzenia: