Archiwum aktualności
Zebranie Stowarzyszenia Muzealników Polskich

25 listopada 2019 r. w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbyło się zebranie lubuskiego oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Wzięli w nim udział członkowie SMP w Muzeum Miejskim w Nowej Soli, Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze/Ochli, Muzeum Twierdzy Kostrzyn, Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach, Międzyrzeckiego Regionu Umocnionego oraz zielonogórskiego Muzeum.

W trakcie spotkania prezes prezes oddziału – dr Longin Dzieżyc podzielił się z delegatami informacją o dopełnieniu formalności związanych z rejestracją Stowarzyszenia Muzealników Polskich, a także przedstawił plany działań regionalnych. Jedną z wiodących potrzeb, wielokrotnie już akcentowaną, jest stworzenie publikacji będącej kompendium wiedzy o placówkach muzealnych Lubuskiego. Mając na uwadze wysoki koszt przedsięwzięcia zarząd podjął już wstępne starania o pozyskanie środków na to wydawnictwo.

Kolejnym zamierzeniem Oddziału jest zorganizowanie w Zielonej Górze w przyszłym roku Kongresu Muzealników Polskich połączonego z konferencją naukową. Wydarzenie to przygotowane zostanie w siedzibie Muzeum Ziemi Lubuskiej, które pod koniec maja 2020 roku odda do użytku swoją nową inwestycję.

Ważnym punktem zebrania była dyskusja, podczas której muzealnicy dzielili się swoimi osiągnięciami i problemami. Jak się okazało wiele instytucji na terenie województwa jest w trakcie ważnych inwestycji mających poszerzyć ich możliwości ekspozycyjne i naukowe.

Zwieńczeniem spotkania było krótkie oprowadzenie lubuskich muzealników po placu budowy. Dr Longin Dzieżyc przedstawił założenia nowego budynku, a także opowiedział o pracach remontowych wewnątrz starej siedziby.